Çocuk odasında televizyon bulunan çocuklar arkadaşlık ilişkilerini geliştiremiyor.

Televizyonun hem fiziksel hem de psikolojik olarak çocuk gelişimini olumsuz etkilediğini belirten uzamanlar televizyonun neden olabileceği sorunları şöyle açıklıyor.

Teknolojinin hızla geliştiği bir çağda yaşamanın hem olumlu hem olumsuz yönlerini yaşıyoruz. Teknoloji geliştikçe insanlar tembelleşiyor ve daha da sanal olarak yaşamaya alışıyorlar. Teknoloji bağımlılıkları hızla ilerliyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde internet, televizyon, telefon bağımlılıklarının önüne geçilemiyor. Hiç kimse telefonsuz, internetsiz bir hayat düşünemiyor. İnternetin, akıllı telefonun girmediği ev sayısı oldukça az. Durum böyle iken çocuklarda dışarıda zaman geçirmekten ziyade teknolojiye ayak uydurup evde tek başına bilgisayar, televizyon başında vakit geçirmeyi seçiyor. Bilinçsiz ebeveynler çocukları daha küçük iken ellerine tablet, akıllı telefon vs. vererek uzun süre boyunca bunlara yoğunlaşmasına izin veriyor. Hatta bazı çocukların odasına televizyon koyarak saatlerce izlemesine müsaade edilebiliyor.

Çocuk odasında neden televizyona yer verilmemelidir ?

  • Çocukların anne baba ile olan iletişimi bozuluyor. İşten geriye kalan zaman, çocuklarla geçirilmek yerine ayrı geçiriliyor. Hafta sonu da ayrı bir program yapan anne - baba ve çocuklar arasında iletişim iyice kopuyor.
  • Odasında televizyon bulunan çocuk yaşına uygun olmayan, şiddet içeren filmleri, haberleri izleme fırsatı buluyor. Bu yüzdende psikilojisi bozulabiliyor.
  • Odasında televizyon karşısın da olan çocuk beslenme düzenini kaybedip abur cubura yönelebiliyor. Bu nedenden dolayı aşırı kilo alımı olabiliyor.
  • Sağlık problemleri çoğalabiliyor.
  • Odasında televizyon karşısında tek başına oldukça vakit harcayan çocuk dışarıda arkadaşları ile iletişim kurmuyor, oyun oynamıyor. Bu yüzden sosyal becerileri gelişmiyor ve içine kapanık bir çocuk olarak büyüyor.
  • Odasında televizyon bulunan çocuk ben merkezci oluyor. Çevresine karşı olan saygısı azalıyor. Sürekli kendi istediği gibi, rahat davranmaya alışıyor.