Vajinal akıntı bir çok bayanın günlük yaşamları boyunca karşılaştığı bir sorundur. Yaşamlarının her dönemin de bu sorun ile karşılaşabilirler.

Hamilelik süresince kadınlar genellikle akıntı sorunu yaşarlar. Bu çoğu durumda tedavi gerektirmez. Fakat bazı hamilelerde vajina da enfeksiyonun neden olduğu akıntılar söz konusu olur bu da doktora başvurmayı gerektirir.

Vajina enfeksiyonlarının nedeni bakteriler, parazitler ve ya mantarlar olabilir. Bazı durumlarda ise bu saydıklarımızın hepsi birden etkilidir.

Mantar enfeksiyonları

Kadınlar hayatları boyunca en az bir kez mantar enfeksiyonu ile karşılaşırlar. Hamilelik, kullanılan doğum kontrol hapları mantar enfeksiyonunu kolaylaştırabilmektedir. Mantarın en büyük belirtileri vajinada dayanılmaz kaşıntı ve bunun yanında peynir kıvamında beyaz renkte kokusuz akıntılardır. Kimi zaman akıntılar yoğunlaşabilmektedir. Vajinanın dışında kaşıntı nedeni ile kızarıklık ve idrar yaparken yanma hissi oluşabilmektedir. Bu şikayetler doğrultusunda ve vajinadan alınan salgı örnekleriyle mantar tanısı koymak kolaydır. Mantar teşhisinden sonra fitil yada krem ile tedavi uygulanabilir. Hamilelik süresince bazı anne adaylarında mantar tekrarlayabilir fakat doğumdan sonra bu şikayetler ortadan kalkmaktadır.