Uzmanlar protein ve vitamin açısından çok zengin olan cevizin stres üzerinde de etkisinin büyük olduğunu ve stresi azalttığını kanıtladı.

Her yaşta insanın ceviz tüketmesi gerektiğini belirten araştırmacılar cevizin çocuklarda beyini geliştirdiğinin de söylüyor. Yapılan araştırmalara göre ceviz çok özel bir meyve ve kabuğu kırıldığında cevizin içinin insan beynine benzediği görülüyor.

Doğal olarak da araştırmalar sonucunda cevizin insan beyninde bir çok rahatsızlığı çözdüğü tespit edilmiştir. İçerisinde bulunan omega 3 sayesinde kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde de önemli yere sahip bir meyvedir ve aynı zamanda da bir diyet meyvesidir. Ceviz hiç korkmadan günün her saatinde ve her öğünde rahatla tüketilmelidir. Ceviz tüketen yaşlılarda unutkanlığı azalttığı söylenen ceviz çocuklarda da beyin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.  Kabuklu olarak saklanmalı ve günlük taze olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Ceviz içeriği açısından çok zengin olduğu için uzmanlarca cevizin stresi azalttığı, aileye huzur getirdiği ve aile içindeki kavgaları azalttığını da söyleniyor. Ceviz taze tüketimi yanında suyunun da tüketilebildiği bir meyvedir ve ceviz suyu içilmesi durumunda kolesterolü düşürmektedir ve şekeri dengelemektedir. Tüm bu saydığımız olumlu etkilerin yanında anlaşıyor ki ceviz her gün mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerin başında geliyor. Yaş grubuna bakmadan herkese ceviz tüketmelerini öneriyoruz…