Hamile kalmak isteyen bayanların tüketmesi gereken gıda maddelerini sizler için araştırdık.

Muz: Hormonları düzenlerken bir yandan da döllenmeye yardımcı olur. Muzun içerisinde B6 vitamini vardır ve adet düzensizliği, sağlıksız sperm ve yumurta gelişiminde destek sağlar.

Kuşkonmaz: Folik asit ovulasyon sorunlarına iyi gelmektedir. Hamilelik düşünen kadınlara 3 ay öncesinden başlamak üzere folik asit önerilir. Kuşkonmaz folik asit yönünden oldukça zengin sebzelerin başında gelir.

Midye: Yapılan araştırmalar sonucunda B12 eksikliği nedeni ile anormal östrojen seviyesi arasında ilişki olduğu görülmektedir. Östrojenin seviyesi normal değil ise döllenmiş yumurta tutunamaz.

Yumurta: Yapılan araştırmalarda kısırlık problemi ile karşılaşan kadınların çoğunda D vitamini eksikliği görülmüştür. Bu vitamin hamilelik için oldukça önemlidir ve yumurtada bol miktarda bulunur.

Badem: Yapılan araştırmalara göre vücuttaki E vitamini eksikliğinde kadın ve erkekte üreme hücrelerinin olumsuz etkilendiği görülmüştür. E vitaminin bir başka önemi de sperm ve yumurtada ki DNA’yı koruyan antioksidanları barındırmasıdır ve E vitamini badem de bulunur.

C vitamini içeren meyveler: Erkeklerin günde iki kez 1000 mg C vitamini almaları durumunda sperm sayısı ve sperm kalitelerinde artış gözlenmektedir. Kadınlarında ise C vitamini hormonları dengelemektedir.

Somon: İçerisinde barındırdığı selenyum minerali yumurta ve spermi koruyan antioksidanların üretiminde büyük öneme sahiptir. Hamilelik öncesi ve hamilelik süresince balık türlerinin tüketilmesi oldukça önemlidir.

Bezelye: İçerisinde bulunan çinko sayesinde kadınlarda östrojen ve progesteron hormonu seviyesi dengelenmektedir.