Hamileliğin başlamasından itibaren anne adayları artık her konuda daha fazla endişe etmeye başlarlar.

Anne adayı her zamankinden daha dikkatli ve temkinlidir. Anne adaylarının önemle üzerinde durduğu bir konuda hamilelikte epilasyon yada ağda yaptırmanın doğru olup olmadığıdır?

Hamileliğin 5. Ayından itibaren karın ve meme bölgelerinde hassasiyet artar ve bu yüzden bu dönemlerde bu bölgelere epilasyon yapılması doğru değildir. Bu tüylenmeler geçicidir ve doğum yaptıktan sonra genellikle dökülmektedirler. Hamilelikte tüy dökücü kremlerde pek önerilmez çünkü içerlerinde farklı kimyasallar bulunmaktadır ve bunların bebeğe nasıl etki edeceği tahmin edilemez.

Ağda herkesin bildiği gibi kıl köklerini tamamen yok etmeyi amaçlar ve acı vermektedir. Ağda temiz ve hijyenik ortamda uzman kişi tarafından yapılmalıdır ve eğer çok acı verirse ağdadan vazgeçilmelidir. Hamilelikte bu konular hassastır çünkü çekilen ağrı erken doğum tehlikesi oluşturabilir. Anne adaylarının da bu dönemler de ağrı eşiği daha düşüktür ve ciltleri daha da hassastır. Daha öncelerde yapılan ağda işlemlerin de ağrı hissetmez iken bu dönemde hissedebilirsiniz ve bu nedenle temizlik için hamileliği riske atmaya gerek yoktur. Fakat ağrı olmazsa ağda yaptırmakta her hangi bir sakınca görülmemektedir.

Ağda yapılan ortamın çok hijyenik olması ve spatulaların tek kullanımlık olmalarına dikkat edilmelidir. Hijyenik ortam sağlandıktan sonra beden temizliğini ötelememek için ağda yöntemini tercih edebilirsiniz.