Amacımız kesinlikle sorgulamak değildir. Sadece bilimsel araştırmalar ve örnekler ile yorumlayabilmektir.

Bu soru, doğru düşünce tarzına sahip bir kimsenin iyi işler yapacağı anlamına mı gelir ? Bütün çocuklar eşit mi yaratılmıştır ?

Gelin önce ikinci soruyu ele alalım. Hayır, bazı çocuklar farklıdırlar. Ellen Winner "Doğuştan Yetenekli Çocuklar" adlı kitabında bizlere, dahilerin akıl almaz betimlemelerini sunmaktadır. Bu çocuklar abartılmış yeteneklere ve akıllarından hiç çıkmayan ilgi alanlarına sahip olarak dünyaya gelmiş gibi görünen, bu ilgi alanlarının sonrasında inanılmaz başarılı olan çocuklardır.

Michael adında bir profesör erken gelişmiş çocuklardan biriydi. Durmadan içinde harfler ve rakamlar olan oyunlar oynamaktaydı. Ailesini harfler ve rakamlar hakkında sayısız soruyu cevaplamak zorunda bırakırdı. Şaşırtıcı bir şekilde çok erken yaşta konuştu, okumaya başladı ve dört işlem yapmaya başladı. Annesi onun henüz dört aylıkken 'Anne, Baba, Akşam yemekte ne var?' diye sorduğunu bildiriyor 10 aylıkken süper markette işaretlerdeki yazıları okuyarak insanları oldukça şaşırtmıştı. Çevrelerinde bulunan yakınları annesin karnından konuşarak sanki o konuşuyormuş gibi yaptığını düşünüyordu. Babası, o üç yaşındayken cebir hesapları yapmadığını ayrıca cebir kurallarını keşfederek ispatlarını ortaya koyduğunu söylüyor. Her gün, babası işten eve döndüğünde oğlu onu matematik kitaplarının yanında götürüp 'Baba, hadi çalışmaya başlayalım' derdi.  Michael'ın özel bir yetenek ile dünyaya gelmiş olan birçok araştırmacı mevcuttu. Aslında fark edilmemiş olan Michael'in doğduğu günden beri öğrenmek için çaba sarf ediyor olması. Michael'ın yaşama dair olan bu merakı ailesi tarafından hiçbir zaman engellenmemiştir. Aklında olan her türlü soruya karşı ailesi büyük destek olmuş ve de yanıt bulmasını sağlayabilmiştir.

Unutmayalım sorun yaratılışta değildir. Yaradan herkese eşit davranmıştır. Ancak sorun kişinin beyninde ki öğrenme güdüsünün kuvvetli olup olmadığındadır.