Hamilelik boyunca yanlış bilinen ve uygulanan cinsel hayatınızla ilgili bir kaç psikiyatri uzmanının vermiş olduğu seminerde anlatılanlar şöyledir.

* Çiftlerin yapmış olduğu en büyük hatalardan biri hamilelik öğrenildikten sonra cinsel hayatlarına son veriyor olmalarıdır. Oysa ki yapılan doktor muayenelerinden ve değerlendirmelerden sonra bebeği tehlikeye düşürecek herhangi bir durum gözlenmemişse var olan cinsel yaşantınıza devam edebilirsiniz. Muayene olduğunuz kadın doğum uzmanınız yaptığı tetkikler sonucunda bebekte herhangi bir düşük tehlikesi görme durumunda sizi gerekli şekilde bilgilendirecek cinsel yaşamınız ile ilgili uyarılarda bulunacak ve gerekli gördüğü durumlarda ilaç tedavisi yöntemine başvuracaktır.

* Hamilelikte cinsel birliktelik hamilelik öncesinde olduğu kadar hamilelik süresince de eşlerin birbirlerine bağlılıkları açısından gerekli ve önemlidir. Cinsel birliktelik sadece anlık tatmin olmak açısından değil, eşlerin birbirlerine olan sevgi ve güvenlerini gösterebilmeleri açısından önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ilişki sırasında yaşanan annenin mutluluğu bebeğe de yansır. Düşünülenin aksine bebek bu durumdan rahatsız değil de annesinin mutlu olması sayesinde mutludur. Hamilelik boyunca anne adayları kendilerini eşlerinden uzak tutarak en büyük hatalardan birini yapmaktadırlar. Aslında en duygusal oldukları dönemde kendilerini çekmeleri duygusal yönden çöküntüye uğramalarına sebep olur.

* Hamileliğin ilk aylarında doktor tarafından cinsel ilişki yasaklanan çiftlerin çoğu hamilelik süresi boyunca aralarında sebepsiz bir uzaklık oluşturmaktadırlar. Fakat cinsellik sadece cinsel birliktelikten ibaret değildir. Cinsel birliktelik sadece seksin bir bölümüdür tamamı değildir. Hamilelik süresince yapılan farklı cinsel aktiviteler hamileliğin daha sağlıklı sürdürülebilmesi açısından önem taşır.

* Hamilelik süresince anne adayında hormonların değişmesinden dolayı kimi zaman cinsel istek yok olabilir. Böyle zamanlar da bu durumun üzerine gitmemek en iyi yoldur.

* Hamilelik döneminde anne adayında olan biyolojik değişimlerden dolayı cinsel istekte azalma olabilir ancak bunun tümden kaybolması mümkün değildir. İsteksizliğin en çok yaşandığı dönem son 3 aylık dönemdir.  Bunun sebebi ise östrojen hormonunun azalmasından dolayı vajina mukozası incelir buda ilişki sırasında ki ıslanmanın azalmasına yol açar.