Doktorlar hamilelikte önemli bir yere sahip olan kalsiyum alımının miktarını ve hangi besinde ne kadar şöyle bulunduğunu açıkladı.

Kalsiyumun yeterli miktarda alınması hamilelik dönemi ile sınırlı değil kadınların yaşamları boyunca gereklidir. Hamilelik süresince anne adayında kemik erimesi oluşmaması için, bebeğin diş gelişiminin sağlıklı bir şekilde sağlanması için ve kemik yapısının sağlıklı düzeyde oluşması için kalsiyum alımı önemli bir yere sahiptir. Anne adayları hamilelik boyunca yeterli miktarda kalsiyum almaz ise bebek için gerekli olan kalsiyum anne vücudundan karşılanır. Bu durum ileri ki zamanlarda annede osteoporoz (kemik erimesi) hastalığına ortam oluşturur.

Hamilelikte anne adayının ihtiyacı olan kalsiyum miktarı nedir?

Doktorların yaptığı açıklamalara göre hamilelik süresince bir anne adayının gün içerisinde gereksinim duyduğu kalsiyum : 1000 miligramdır.

Kalsiyum nelerde bulunur?

Yoğurt, süt,  peynir kalsiyumu içerisinde barındıran en iyi besinlerdir. Bunların yanı sıra fındık, badem, ceviz, balık, yeşil yaprağa sahip olan sebzeler ve yine kuru baklagiller yeterli miktarda kalsiyum içerir.

100 mililitre süt içerisinde 125 miligram kalsiyum bulunur. 1 bardak inek sütü içerisinde 250 miligram, 1 kase yoğurtta 250 miligram, 1 dilim beyaz peynir içerisinde 100 miligram, 1 küçük kase fındıkta 50 miligram, 1 kase kuru üzümde 30 miligram kalsiyum bulunur.