Çocuklar bazı yaşlarda değişik semptomlar gösterebilir. Bu semptomların bazıları şunlardır.

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma genelde uyku esnasında gözlemlenir.

Nedenleri: Anne veya baba da rastlanılan diş gıcırdatma sorunu bu çiftlerin çocuklarında daha sık rastlanır. Bunun yanı sıra agresif, stresli, sıkılgan veya takıntılı yapıya sahip olan bireylerde de gözlenir.

Belirtileri; Uyurken çıkan gıcırdama sesleri, dişlerde aşınma, çenenin eklem kısımlarında ağrı, yüz kaslarında oluşan ağrılar, dişlerde sallanma veya hassasiyet, baş ağrısı şeklindedir.

Tedavi; İlk olarak psikolojik açıdan destek alınır. Çocuğun dişlerini gıcırdatmasına sebep olan sorunlar bulunup yok edilmeye çalışılır. Bununla sonuç alınamaz ise hasta olan kişiye takıp çıkarılabilen gece plağı yapılarak sorun halledilir.

Parmak Emme Sorunu

Sebepleri; Parmak emme küçük yaşlarda ki çocuklarda sıklıkla rastlanılan bir alışkanlıktır. Genel olarak 4 yaşına gelinceye dek kendiliğinden bırakılır. Alışkanlığın sürekli dişlerin çıktığı dönemlerde sürüyor olması damakta ve diş yapılarında bozukluklar oluşmasına sebep olur. Bu bozuklukların nedeni ise emilen parmağın ön dişlere ve damağa baskı uyguluyor olmasıdır. Oluşan bozukluğun derecesi emmen,n sıklığına, süresine, şiddetine ve emme esnasında parmağın pozisyonuna bağlıdır.

Tedavi Aşaması; Parmak emmenin önüne geçebilmek için en etkili yöntem parmak emen çocuğu emziğe alıştırmaktır. Emziği bıraktırabilmek hem daha kolay hem de verdiği zarar parmak emmeye göre daha azdır.

Tedavinin uygulanacak olduğu zaman çok önemlidir. Çocuğunda parmak emmeyi bırakmak istemesi gerekir. Eğer çocuk istemezse tedavide iyi sonuç beklenemez. Çocuğun çevre baskısına maruz kalmaması ve okul çağına gelmeden bırakması psikolojik açıdan çok önemlidir. Çocuk kesinlikle baskı altına alınmamalıdır, cesaretlendirilerek, ödüllendirilerek motive edilmelidir. Tüm bunlara rağmen 6 yaşına geldiği halde sorundan kurtulamamış çocuklar için diş hekimine başvurulmalıdır.

Emzik

Bebekler için emiyor olmak rahatlamanın ve güven içerisinde hissetmenin en doğal şeklidir. Eğer bebek parmak emmeye başlıyorsa hiç zama kaybetmeden emziğe geçilmelidir. Emzik tüm gün çocuğun eline bırakılmamalı yanlızca gerekli zamanlarda tercih edilmelidir. Yapısal herhangi bir bozuklukla karşılaşmamak için olabildiğince doğal meme yapısına sahip emzikler seçilmelidir. Eziğin sağlam olup olmadığı her gün kontrol edilmelidir. Emzik ağız yapısına uygun byüklükte olmalıdır.

Çocukların Dişlerinde Meydana Gelen Acil Durumlar

Diş ağrıları; Ağırmakta olan dişin etrafını temizleyin. Ilık tuzlu su hazırlayarak gargara yaptırın ve eğer diş arasına sıkışmış yiyecekler var ise diş ipi kullanarak bunlardan kurtulun. Kesinlikle dişin üzerine asprin veya farklı ağrı kesiciler koymayın. Çocuğunuza yaşına uygun bir ağrı kesici içirin ve doktorunuza başvurun.

Isırılmış dil, dudak veya yanak; Yaralı olan bölgeye buz koyun. Eğer hasar görmüş yerde kanama mevcutsa temzi bir gazlı bez yardımıyla hafif bir basınç uygulayın. Kanamanın süresi 15 dakikayı geçtiyse derhal diş hekiminize başvurun.

Diş tümüyle yerinden çıktıysa; Dişi bulun ve kök kısmına dokunmadan bulunduğu yerden alın. Diş hekimize gidene kadar dişi en iyi saklayacağınız yer süttür. Cam bir kaba biraz süt koyun ve dişi içerisine bırakın. En kısa zamanda dişçinize götürün.