Yapılan araştırmalar sonucunda nesneleri dokunarak ve tadarak hisseden çocukların o nesneler hakkında daha fazla bilgi edindiği ve böylece daha iyi öğrendiği ortaya çıktı.

Pasaklı olarak tabir edilen herşeyi elleriyle hisseden, tadına bakan ve dağıtan çocukların Amerika'da bulunan Lowa Üniversitesi'nde yapılan araştırma sonucunda daha fazla bilgi topladığı bilim adamları tarafından ortaya koyulmuştur.

16 aylık 72 çocuk üzerinde yapılan araştırmada masanın başına oturtulan çocuklara katı olmayan yulaf ezmesi, peynir ve çikolata gibi 14 farklı nesne verildi ve bu nesneler zor olmayan tek hecelik kelimeler ile adlandırıldı. Ardından bu nesneleri tekrar çocuklara sunan bilim adamları, hatırlayıp hatırlamadıkları konusunda inceleme yaptı. Kendilerine verilen yiyecekleri ve nesneleri etrafa dağıtan, mıncıklayan ve ağzına götüren çocukların kelimeleri daha iyi hatırladığı izlendi.

Bilim adamları, verilen nesneleri az bir süre elleyen çocukların bunları doğru olarak hatırlama yüzdesinin %50 olduğu ve pasaklı olarak tabir edilen çocukların ise %70 olduğunu belirtti.