Hamilelik boyunca merak edilen sorulardan birisi de şüphesiz doğumun hangi şekilde olacağıdır.

Gebeliğin son haftalarına doğru girilmeye başlandığında normal doğum mu ? yoksa sezeryan mi ? gibi sorular sık karşılaşılan soruların başında gelir. Bu yazımızda sizlere doğumun hangi yolla gerçekleşeceğinin ne zaman belli olacağını açıklama çalışacağız.

Yazımıza başlamadan önce ailelerin bilmesi gereken en önemli şey, doğumun sezaryenle mi ? olacağı veya normal doğumla mı ? olacağı çoğu gebeliklerde son güne kadar belli olmayabilir. Herşeyiyle normal ilerleyen bir gebelikte doğum sırasında bebeğin dışarı çıkma aşamalarının herhangi birinde meydana gelen olumsuzluk sonucu veya kalp atışlarında oluşan yavaşlama neticesinde bir anda sezaryen gerekebilir. Bu gibi olumsuz durumları maalesef önceden kestirmek mümkün değildir. Genel olarak doğuma 4 hafta kalana kadar doğumun hangi yolla olacağı hususunda fikir beyan etmek doğru olmayabilir. Çünkü son aya kadar ters duran bebek son aya girmeden doğru duruş pozisyonuna dönebilir. 8. aya kadar anne karnındaki bebekler sık sık pozisyon değiştirebilir. Fakat son ay içerisinde oldukça gelişen bebek nadiren duruş pozisyonunu değiştirebilir.

Hamileliğin bitmesine saatler kalaya kadar doğumun normal şekilde olacağını kesin olarak söylemek mümkün değildir. Çünkü her an anneden veya bebekten kaynaklı herhangi bir problemden dolayı doğumun şekli değişebilir.

Hamileliğin son 4 haftası içerisinde doğum yolunun şekline, bebeğin kilosuna ve duruş pozisyonuna göre normal doğuma engel herhangi bir sorunun bulunmaması durumunda yaklaşık bir tahmin yapmak mümkündür.

Bazı durumlar vardır ki doğumun normal doğum şeklinde olması risk teşkil ettiği için sezaryen tercih edilmektedir. Bunlar; 2 veya 3 bebeğe hamilelik durumlarında (nadirde olsa normal doğum olabilir), aşırı kilolu bebek dünyaya gelecekse, bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının az olması halinde, plasentanın yani bebeğin eşinin doğum kanalını engellemesi, son aylara girildiği halde bebeğin hala ters makat gelişi şeklinde durması gibi durumlar...