Sıcaktan bunalan hamileler için uzmanların vermiş olduğu serinleten ve koruyan tavsiyeler!

Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla beraber bebek sahibi olacak anne adaylarında alerjik problemler, sıcak basmaları, nefes darlığı, halsizlik ve bulantı gibi şikayetlerde artma gözlenebilir. Özellikle son zamanlarda değişen hava şartları yazların daha sıcak olmasına neden olduğu için aşırı sıcakların sizi rahatsız etmesine ve yaşam kalitenizi düşürmesine izin vermeyin. Uzmanlar hamilelerin yaz ayını daha serin ve rahat geçirmesi için çeşitli önerilerde bulundu.

  • Hamilelik evde tıkılı kalma anlamına gelmez. Dışarda yapmanız gereken bazı işleriniz olabilir ya da hava almak için dışarı çıkmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda dışarı çıkmak için güneş ışınlarının en zararsız olduğu sabah ve akşam vakitlerini tercih edin.
  • 32 derecelik sıcaklık normal kabul edilse de daha fazlası hamile anne adayları için tehlikeli olabilir. Bu nedenle aşırı sıcak havalarda zarar vermeyecek ölçüde fan veya klima açmanız tavsiye edilir.
  • Açık renkli kumaşlar güneş ışınlarını yansıttıkları için yaz aylarının en büyük kurtarıcısıdır. Bu nedenle tercihiniz açık renkli özellikle beyaz giysilerden yana olmalıdır. Bunun yanı sıra ipek, keten veya pamuktan yapılmış kıyafetler sizi serin tutacaktır.
  • Hamilelik boyunca sıvı ihtiyacı normal bir yetişkine göre daha fazladır. Vücudunuzun sıvısız kalıp kabızlık, hemeroid ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olmaması için günlük en az 2 litre su tüketmeniz gerekir. Sıvı ihtiyacını karşılamak için aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçınmalısınız. En ideal sıvı kaynağı sudur.
  • Sıcakların artmasına paralel olarak ödemlerinizde artma gözlenebilir. Ödemlerinizle savaşmak için tuzu biraz azaltmanız gerekir. Fakat tuz hem size hemde bebeğinize gerektiği için tamamen alımını kesmemelisiniz. Ayaklarınızda meydana gelen şişlikleri azaltmak için soğuk su bonyaları yapabilir. Ayrıca dinlenme sırasında ayaklarınızı yukarı kaldırabilirsiniz.
  • Yaz aylarında hamilelerin başına sıklıkla gelen sıcak basmalarından kurtulmak için gün aşırı ılık bir duş almayı ihmal etmeyin. Serinlemenize yardımcı olacak soğuk yoğurtları, doğal meyveli içecekleri ve yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz spreyli suları deneyebilirsiniz.
  • Zorunlu bazı durumlarda güneşe çıkılacaksa reflüyü arttıracak soslu ve ekşili gıdalardan uzak durmak gerekir. Ayrıca akşamları daha rahat bir uyku için hazmı zor olan aşırı yağlı ve kalorili gıdaları tercih etmemelisiniz.
  • Vakit buldukça dinlenin ve gün aralarında 1-2 saat şekerleme yapın.
  • Hamilelikte horman değişimleri nedeniyle hassaslaşan ciltte kuruluklar, lekelenmeler ve hassasiyet gözlemlenebilir. Bu nedenle güneşe çıkarken en az 30 faktöriyel güneş kremi kullanmanız gerekir. Ayrıca sık sık kuruyan cildiniz için özellikle duştan sonra nemlendirici krem kullanın.