1.5 ve 2 yaş arasındaki çocukların gelişimine olumlu katkı sağlayan kum veya un üzerine yazı çalışmasını mutlaka denemelisiniz.

Malzemeler

Eğitici oyunumuz için gerekli olan malzemeler oldukça basit.
- 1 adet pasta yapmakta kullandığınız büyük pasta kabı veya çörek tepsisi
- Çocuğunuza zarar verecek taşlardan arındırılmış kum yada un

Seçiminize göre tercih ettiğiniz pasta kabını veya çörek tepsisini yine tercihinize göre kum ya da un ile doldurun. Büyük bir kağıt üzerine kolay ve basit harfler veya şekiller çizin. Daha sonra çizmiş olduğunuz bu şekli çocuğunuzun da kuma çizmesine yardımcı olun. Kum ya da unun insana vermiş olduğu yumuşak, taneli ve pürüzsüzlük gibi hisleri çocuğunuza anlatın.

Kum oyununun faydaları nelerdir ?

Gelişme çağındaki çocukların ellerine verdiğimiz her türlü malzeme, onların becerisini ve algısını geliştirdiği gibi, kum ve un gibi şekillendirilebilen malzemelerde ayriyetten onların dokunma ve şefkat duygularının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Yapmış olduğunuz bu oyun sayesinde çocuğunuz parmaklarına nasıl daha iyi hakim olacağını ve parmakları sayesinde başka maddeler üzerinde nasıl farklı şeyler yapabileceğini görecektir. Bu sayede çocuğunuzun kendine olan güveni de artacaktır. 2 yaş ve üzeri çocuklar için uzmanların önerisi olan yumuşak malzemeler ile oynamak ve kalem ya da herhangi bir çubuk ile çizim yapmak, onların algı ve ince motor duygularının gelişmesine faydası oldukça fazladır. Kum oyunu sayesinde nasıl değişik şekiller yapabileceğini gören çocuğunuzun hayal dünyası da buna paralel olarak gelişecektir.