Bebeklerin ve çocukların sağlıklı beslenmesi için akşam öğünleri nasıl olmalıdır ?

Akşam yemeklerini çocuklara çok geç yedirmemek gerekir. Günümüzün şartlarında çalışan anne ve babasının eve gelip sofraya oturulmasını bekleyen çocuk genellikle çok geç saatlere kadar uzayan yemekten sonra hemen yatağa yatırılmak istense bile yatmadığından dolayı geç saatlere kadar uykusuz kalmaktadır. Bu yüzden ailelerin ellerinden geldiği kadar iş ve yemek düzenlerini çocuğa göre ayarlanmaları gerekir.

Anne ve baba çocuk yemek yedikten sonrada gelebilir bunda herhangi bir sorun olmaz. Sağlıklı bir beslenme için çocukların akşam yemeğini en son 7 ile 8 arasında yemesi gerekir. Akşam yemeği öğle yemeği gibi etli sebze yemeğinden yada etli başka bir yemek çeşidinden oluşabilir. Yemeğin yanında ayran-yoğurt ve salata olması faydalı olabilir.

Bebekler için zengin bir çorba yemeği akşam öğünlerinde yeterli olacaktır. Ancak küçük bebeklerin bünyesi hızlı çalıştığı için akşam yemeğinden sonra acıkacaklarından dolayı akşam yatmadan önce özellikle 1 yaşı ve üzeri bebeklerde belki bir muhallebi benzeri doyurucu bir öğün ilave etmek yararlı olacaktır. Daha büyük çocuklarda akşam yemeğinden sonra geç saatlerde özellikle de yatmadan önce dişlerini bozacak süt ve reflü yapacak besinler kullanılmamalıdır.