Çocukların beslenmesinde ailelerin yapmış olduğu hataları sizler için araştırdık.

Erken ek gıdaya başlamak

Annelerin sütünün yetmediğini düşünüp yapmış oldukları hataların başında gelir. Ebeveynlerin bilmesi gereken en önemli şey eğer bebeğin gelişmesi normalse herhangi bir problem yoksa ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü verilmelidir.

Sadece bulamaç yedirmek

Kıvamının diğer besinlere nazaran daha yumuşak olduğunu düşünen ailelerin bebeklerine her besini bulamaç şeklinde vermesi doğru değildir. Çünkü bu durum bebek büyüdüğünde alışkanlık haline gelebilir. Bu yüzden bebek katı besine geçtiğinde ve çiğnemeyi öğrendiğinde tatlı, tuzlu, katı ve sıvı olmak üzere tüm besinlerden tüketmeyi öğrenmeli ve alışkanlık haline getirmelidir.

Yemeğe zorlamak

Tabağındaki yemeğin bitsin diyerek çocuğu yemeğe zorlamak, doyduğunu söylediği halde yedirmek veya aşırı yedirmek mide hacminin genişlemesine neden olur. Doyma konusunda bilmeniz gereken önemli bir noktada ilk lokmayı aldıktan ortalama 20 dk sonra doymanın gerçekleştiğidir. Ayrıca yemeğin sofrada yenmesi gerektiğini unutmayın.

Dengesiz beslenmek

Tüm öğünlerde çocuk ihtiyacı olan vitamin, protein ve mineral kaynaklarından alması gerekir. Büyüme ve gelişmesinin sağlıklı olması için dengeli beslenme son derece önemlidir. Bebeklerin öğünlerde alması gereken besin grupları tahıllar, et ve yumurta, süt ve süt ürünleri, sebze-meyve ve kurubaklagillerdir.