Çocukların burnunu yetişkinlerden farklı bir şekilde temizlemeye gerek yoktur.

Fakat 2 yaşından küçük çocukların yani bebek gruplarının burnunu yetişkinler gibi temizlemek pekte mümkün değildir. Sadece dışarı akan kısmını temizlemek mümkündür.

3-4 yaşından sonra çocuklara sümkürmeyi mutlaka öğretmek ve bir alışkanlık haline gelmesini sağlamak lazım. Çünkü bu yaş çocuklarda özellikle arka tarafa doğru olan akıntılar başka ciddi sorunlara yol açabilir.

Çocukların burnunu temizlerken kullanılacak mendiller yetişkinlerde olduğu gibi yumuşak bez veya yumuşak kağıt mendil şeklinde olmalıdır. Burun temizlenirken kesinlikle içine birşey sokmamak gerekir.

Burun aslına bakılırsa kendi temizliğini kendisi yapan bir organdır. Temizlemekten bahsedilen şey aslında dışarıya akan bölümü ve çocuğa sümkürme alışkanlığını edinmesini sağlamaktır. Burada önemli olan hususlardan bir tanesi de çocuk metabolizması yetişkin metabolizmasından farklı olduğu için burnu sümkürürken çokta fazla zorlamamak gerekir. Çünkü orta kulak yapı itibarıyla yetişkinlerden farklı olarak buruna çok yakın olduğu için çok fazla sümkürmelerde östaki tüplerinin genişlemesi sebebiyle orta kulağa sirayet ederek mikropların orta kulak iltihabına sebep olması mümkündür. Dolayısıyla burnunda enfeksiyonu olan çocuğun burnunu temizlemek amacıyla sümkürürken çokta fazla zorlaması tavsiye edilmez.