Doğumda bebeğin bağışıklık sistemi henüz tamamlanmamıştır.

Doğumdan okul çağına kadar bağışıklık sisteminin gelişimi devam etmektedir. Bu yüzden çocuklar ilk karşılaştıkları mikroptan dolayı kolay bir şekilde hastalanmaktadır. Çocukluk döneminde 1 yıl içerisinde 7-8 defa görülen üst solunum yolu enfeksiyonları normal olarak kabul edilmektedir. Özellikle kreşe giden ya da okula giden kardeşi olan çocuklar çok sık mikrop kaparak hastalanabilmektedir.

Hastalık sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları şeklinde değilde zatürre, sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları, 1 yıl içinde 2-3 defa sinüzit geçirmesi, derin doku enfeksiyonları, organ apseleri, ağızda düzelmeyen pamukçuklar gibi durumlarda şüphelenmek gerekir.

Her 5 çocuktan birinde alerjik solunum yolu hastalığı (astım, alerjik rinit vb.) görülmektedir. Bunlarda sürekli öksürük, hırıltı veya düzelmeyen geniz akıntılarına yol açabilmektedir. Enfeksiyon zannedilen bu hastalıklar aslına bakılırsa alerjik hastalıklardır. Bu yüzden bu hastalıkların teşhisinin doğru konulup tedavisinin yapılması gerekir.

Bunun dışında çok büyük bademcik, geniz eti, burunun anatomik darlıklarına bağlı durumlar da üst solunum yolunun direncini bozarak çocuğun sık hastalanmasına yol açmaktadır. Bu gibi durumlar da aslına bakılırsa bağışıklık sistemi normaldir. Fakat doğal direnci bozulduğu için çocuk daha sık hastalanabilmektedir. Bağışıklık konusunda tüm bunları da göz önünde bulundurmak gerekir.