Reflü bebeklerde zorlanmadan kolay bir şekilde kusmaya sebep olur.

Bebek her beslenmeden sonra az miktarda kusar. Kusmuğu süt veya kesik süt şeklindedir. Safralı değildir. Beslenme sırasında ya da beslenmeden sonra tamamen normal görülür. Herhangi bir problem teşkil etmez. Fakat büyük çocuklarda meydana gelen reflülerde;

  • Ağıza acı ve ekşi bir su gelme
  • Boğaz ağrısı
  • Yutma güçlüğü
  • Ses kısıklığı
  • Öksürükler (Özellikle gece öksürüğü)
  • Göğüste Yanma

gibi bulgular olabilir.

Bebeklerde düzelmeyen reflüler reflü hastalığına yol açabilir. Reflü hastalığı fizyolojik reflünün artık hastalık haline dönüşmesidir. Bildiğiniz gibi mide içeriği asitlidir. Bu asitli mide içeriği yemek borusu alt ucunda ve bütün yemek borusu yüzeyinde de olabilir. Bu durum kronik bir intihaba yol açar. Bu yüzden bebek beslenirken ağrı hisseder. Ağrı hissettiği için huzursuzluk ve beslenmek istememe gibi durumlar yüzünden büyüme geriliği meydana gelebilir.

Çocuklarda reflü tedavisi

Çocuklarda reflü tedavisi fizyolojik yani doğum sonrasında meydana gelen reflülerde herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Sadece uzmanların ve doktorların beslenme ile ilgili birkaç uyarısına dikkat etmek gerekir. Bu tür reflüler kendiliğinden düzelmektedir.

Düzelmeyen yani reflü hastalığı gelişmiş çocuklarda mutlaka ilaç tedavisi gerekmektedir. Doktorun tavsiye ile bir takım anti reflü ilaçları uygulanmaktadır. Eğer bu tür hastalık oluşturmuş reflüler erken yaşlarda tedavi edilmezlerse yemek borusunda darlık ve bebeğin büyümesinde problemler oluşturabilir.

Daha büyük çocuklarda ise çevresel faktörlerin düzeltilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse yatmadan 2 saat önce beslenmeme, reflüye sebep olan gıdalardan uzak durma, yata başının yükseltilmesi, aşırı kiloya sahip çocukların zayıflaması gibi etkenlere dikkat etmek gerekir. Fakat tüm bunlara rağmen reflü düzelmiyorsa doktor tavsiyesiyle ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Çocuklarda ameliyat gerektiren reflü problemleri son derece azdır. Fakat nörolojik hastalığı olan çocuklarda çok inatçı reflüler olabilir. Bunlarda cerrahi tedavi düşünülebilir.