1 yaşından sonra artan demir ve protein ihtiyacı et ve yumurtadan karşılanmalıdır.

1 yaşına geldikten sonra mutlaka günde 1 adet yumurtayı çocuklarınıza yedirmelisiniz. Çünkü çocukların ihtiyacı olan demir et ve yumurta da bulunmaktadır. Kırmızı et almaya gücü yetmeyen ailelerin çocukları için uzmanların önerisi yumurtadır. Anne sütünden sonra en değerli protein kaynağı olan yumurta, vücutta kalıcılığı %100 olan besin kaynağıdır.

1 yaşını dolduran çocukların protein ihtiyaçları biraz daha artmaktadır. Bu yüzden anne sütünde yer alan proteinler yetersiz kalabilmektedir. Bunu karşılamak için en ideal protein kaynağı hayvansal besinlerdir. Hayvansal besinler arasında da hem ucuz hemde en faydalısı yumurtadır.

Her çocuğun 1 yaşından sonra günde 1 adet yumurta tüketmesi gerekir.

Tüm ailelerin protein kaynağı olarak et alma gibi bir durumu olmayabilir. Çünkü 30-40 lira arasında seyreden et fiyatları birçok aileyi zorlayabilir. Bu yüzden et alamayan aileler için en değerli protein kaynağı yumurta tavsiyemizdir.

Yumurta konusunda yanlış bilinenler!

Eskilerden beri yumurta konusunda halk arasında yanlış bilinen bir gerçek, "yaz aylarında yumurta yenmeyeceği ve dokunacağına" inanılır. Bu inancın yanlış olduğunu alerjik durumların yumurtaya bağlanmaması gerektiğini bilmemiz gerekir.

Hamile bir annenin günde 2 adet yumurta tüketmesi hem kendine hemde bebeğine yapacağı en büyük iyiliktir. Ayrıca "sarılık hastalığı geçiren çocukların yumurta tüketmesi doğru değildir" anlayışıda yanlıştır.

Yumurtaya karşı alerjisi olmayan ve genetik olarak yağ problemi bulunmayan çocukların yumurta tüketmesi alacakları protein açısından son derece önemlidir.