Beşinci hastalık döküntülü çocuk hastalıklarından birisidir.

Beşinci hastalık parvovirüs b19 adını verdiğimiz bir virüsün yol açtığı genellikle çocuklarda görülen döküntülü bir hastalık türüdür. Genellikle 5 ile 15 yaşındaki çocuklarda daha sık görülmektedir. Fakat çocuklarla teması olan yetişkinlerde de nadir bir ihtimal de olsa görülebilen bir hastalıktır.

Sağlıklı çocuklarda ve erişkinlerde tehlikeli bir sonuç doğurmayan bu hastalık daha önceden bu hastalık ile karşılaşmamış gebelerde, kronik kansızlığı bulunan veya bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda bazı tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Beşinci hastalığı geçiren kişi ömür boyu bağışıklık kazanmaktadır. Tekrar bu miktopla karşılaştığında tekrar beşinci hastalığı geçirmemektedir.

Beşinci hastalığın belirtileri nelerdir ?

Beşinci hastalıkta döküntü meydana gelmeden önce çok belli olmayan bazı bulgular meydana gelmektedir. Öncelikle 1 haftalık süreçte genel bir halsizlik, baş ağrısı ve vücutta ağrıların ardından vücutta döküntüler başlamaktadır. Meydana gelen bu döküntüler bu hastalığa özel döküntülerdir. Ayrıca döküntünün başlangıcında çocukların yanaklarında sanki tokat atılmış gibi belirgin bir kızarıklık görülmektedir. Ardından kol ve bacaklarda dantele benzeyen diğer döküntülü hastalıklarda çok görmediğimiz farklı bir döküntü oluşmaktadır. Nadir bir ihtimalde olsa vücuda yayılan bu beşinci hastalığın döküntüleri kaşıntı yapmaktadır.

Beşinci hastalığın tedavisi nedir ?

Viral bir hastalık olan beşinci hastalığın aslına bakılırsa etkenine yönelik özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat hastalığın yapmış olduğu şikayetlere yönelik yardımcı tedaviler uygulanabilir. Örneğin çocukta hafif bir ateş görülebilir. Bu ateşle doktorun önereceği bir ateş düşürücü ile baş edilebilir. Oluşan döküntü çok kaşındırıcı olabilir. Eğer bu durum çocuğa çok rahatsızlık veriyorsa kaşıntı giderici ilaçlar veya çocuğu serin tutarak rahatlaması sağlanabilir.

Döküntü bir hastalık olan beşinci hastalık diğer hastalıklar ile karıştırabileceği için bir doktora göstermekte yarar vardır. Kesin tanıyı doktor kontrolünden sonra koyacaktır.