Çocuk felci hastalığı bulaşıcı olan bir enfeksiyon hastalığıdır.

Çocuk felci bir diğer adı Poliomyelit olan hastalıkta genellikte omurilikte yer alan kasların kasılmasını başlatan sinir hücrelerini olumsuz etkileyerek çalışmasını durduran bir virüsün neden olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon çeşitidir.

Çocuk felci hastalığının belirtileri nelerdir ?

Çocuk felcine sebep olan Polia virüsü vücuda ağız yoluyla bulaşarak, boğaz ve bağırsaklarda üremesini sürdürerek tüm vücuda yayılır. 40°C'ye kadar çıkan yüksek ateş, sırt ağrıları, mide bulantıları, halsizlik ve baş ağrıları bu hastalığın bilinen belirtileri arasındadır. Çocuk felcinin aşısı yapıldığı için birçok dünya ülkesinde pek rastlanmaz. 1998 yılından beri ülkemizde de çocuk felci vakası gerçekleşmemiştir. Ancak aşılarda bir eksiklik varsa çocuk sabah uykudan uyandığında yere basamıyor ve kaslarında tutulma olmuşsa aksi ispatlanana kadar çocuk felci vakasıymış gibi tetkikler yapılır.

Çocuk felci hastalığı en fazla yaz ve sonbahar aylarında görülür. Sadece küçüklerin yakalandığı bir hastalık olmadığı için yetişkinlerinde bu hastalığa yakalanma riski bulunmaktadır. Fakat bu hastalık en fazla çocukları etkilediği için hastalığa çocuk felci ismi verilmiştir.

Çocuk felcinden nasıl korunulur ?

Çocuk felcinden korunmanın en etkili ve geçerli yöntemi Sabin ya da Salk ismi verilen aşıların yapılmasıdır. Ülkemizde uygulanan aşı takvimi listesinde bu aşılar ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yapılan aşı %90 üzerinde koruma sağlar.

Çocuk felcinde riskli durumlar

  • Polio aşısı adı verilen çocuk felci aşısının yapılmaması
  • Polio salgını bulunan bölgeye gitmek
  • Gebelik
  • Yeni dünyaya gelmiş bebekler ve aşırı yaşlılar riskli grupta yer alırlar.

Çocuk felci hastalığının tedavisi nedir ?

Çocuk felci hastalığının tedavisi maalesef yoktur. Hastalık bulaştıktan sonra hastalık kendi seyrini tamamlayıp son bulur. Hastalığın seyri sırasında ateş düşürücüler, ağrı kesiciler ve yatak istirahati tavsiye edilir. Onun dışında çocuk felci erken bile teşhis edilse herhangi bir önleyici tedavisi bulunmamaktadır.

Bu hastalık kişinin vücuduna göre seyrini tamamlar ve biter. Sonucunda bazı kişilerde hafif belirtiler ile kendi kendini tamamlar. Fakat bazı ağır vakalarda ise hastanede tedavi gerekebilir ve sonucunda düzelmeyen felçler meydana gelebilir.