Hamilelikte alınması gereken folik asit vitamininin anne adayı ve bebek açısından önemi nedir ?

Hamilelik dönemlerinde birçok besin anne adayı için gerekli vitamin ve mineraller bakımından zengin olsada en çok alınması gereken vitaminlerden biri olan folik asit içeren besinler ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü folik asit vücudun kendi kendine yenilenmesine oldukça yardımcı B grubunda yer alan bir vitamin çeşitidir. Folik asit tıpta Folasin, Vitamin BC, Vitamin B9 gibi isimlerle de anılmaktadır.

Folik asitin faydaları

Vücudun kan üretmesine yardımcı olurlar. Ölmüş hücrelerin daha çabuk yenilenmesini sağlar. Vücudun daha dinç ve canlı kalmasına destek olur. Bunun yanı sıra folik asit doğum kusurları olarak bilinen bebekte çeşitli anomalilerin görülmesinde oldukça önleyici rol oynar. Folik asit eksikliği yumurtanın kalitesini düşürerek hamile kalmayı da olumsuz etkilemektedir. Gebelik döneminde aksatılmadan düzenli bir şekilde kullanılan folik asit gebelikte yaşanan kansızlık hastalığını önemli ölçüde önler. Bebeğin anne karnında daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Folik asit hangi besinlerde bulunur ?

  • Sebzeler: Mercimek, ıspanak, fındık ve fıstık, bezelye, yeşil yapraklı sebzeler, mısır, patates, brokoli, baklagiller
  • Hayvansal Gıdalar: Balık, karaciğer, kırmızı et, yumurta
  • Meyveler: Kiraz, çilek, limon, muz, portakal

Folik asit ne zaman ve ne kadar kullanılmalıdır ?

Bir bayanın vücudunun günlük olarak 0,4 mg civarında folik asite ihtiyacı vardır. İlaç şeklinde satılan folik asit haplarını doktor tavsiyesi ile size vereceği ölçüde kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü piyasada satılan bazı folik asit hapları günde 1 defa yeterli olabilirken bazılarının günde 3 defa alınması gerekebilir. Birden fazla hamilelik durumlarında (örneğin ikiz veya üçüz bebeğe hamile anne adaylarının) alması gereken folik asit miktarıda bebek sayısına göre değişmektedir.

Folik asit alımına hamile kalmadan 2-3 ay önce başlanması gerekir. Hamilelik tam olarak bilinmese bile folik asitin bir kaç ay fazla kullanılması herhangi bir sakınca teşkil etmez. Bunun yanı sıra hamile kaldıktan sonra 1. trimester yani ilk 3 aylık dönem boyunca da folik asit kullanılması önerilir.

Hamilelik öncesinde ve hamilelik sonrasında düzenli folik asit kullanımı ihmal edilmemelidir.