Hamile kalmak tüm kadınların hayali olduğu gibi hamilelik sürecini de sağlıklı ve sorunsuz geçirmek onlar için çok önemlidir.

Peki sağlıklı ve problemsiz bir hamilelik için neler yapmak gerekir ? Bu sorunun cevabı aslında basit. Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında alınacak bir kaç önlem ile sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Her kadın hamilelik sürecini aynı rahatlıkta atlatamaz. Çünkü kişinin genel sağlık durumu, beslenmesi ve günlük aktiviteleri bebeğin gelişeceği ortamı olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir.

9 ay boyunca çaresiz ve zayıf bir şekilde gelişimini sürdüren bebek tamamen anneye bağlı olarak gelişmektedir. Bu yüzden annenin hamile kalmadan önce vücudunu bu döneme göre hazırlaması hamilelik sürecinin uyum problemini büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Hamile kalmaya önceden karar verdik belki hamile bile olabilirim artık çok geç demeyin. Hiçbirşey için geç değildir. Vakit kaybetmeden aşağıdaki adımlara dikkat ederek hem kendinizin hemde bebeğinizin sağlığını korumuş olursunuz.

  • Hamile kalmaya karar verdiğiniz günün sonrasında mutlaka doktora gidin ve bebek sahibi olmayı istediğinizi ona bildirin. Sürekli gittiğiniz ve sizi bilen bir jinekoloğunuz yoksa mutlaka güvenilir bir jinekolog bulun. Eğer bazı sağlık problemleriniz varsa bebeğinizin ve sizin sağlığınız için hamile kalmadan önce giderilmesinde fayda vardır.
  • Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunları doktorunuz ile mutlaka paylaşın. Çünkü bazı ilaçların erken hamilelik döneminde kullanılmaları sakıncalara neden olabilir.
  • Çocukluk döneminde kızamıkçık, su çiçeği, kabakulak vs gibi hastalıkları geçirmediyseniz aşılanmanız gerekebilir. Bu yüzden aşılarınızın tam olduğundan emin olmanız tavsiye edilir.
  • Gebelik dönemlerinde artan hormon değerleri dişleri hassaslaştırır. Bunun neticesinde diş eti hastalıkları ve çürükler artabilir. İleri dereceli diş problemleri erken doğuma kadar birçok soruna sebep olabilir. Bu yüzden hamile kalmadan önce dişlerinizi kontrol ettirmeniz ve hamilelik sürecinde her yemek sonrasında fırçalamanız tavsiye edilir.
  • Sigara ve alkol gibi hem kısırlığa yol açan hemde bebeğin gelişimine zarar veren alışkanlıkların bırakılması gerekir.
  • Hamile kalmadan önce vücudun ihtiyacı olan tek vitamin folik asittir. Bu yüzden folik asit almayı ihtimal etmeyin.
  • İdeal kilonuza ulaşmaya çalışın. Aşırı kilolu veya zayıf bir beden ile hamile kalmanız zorlaşabilir.
  • Bol miktarda su için.
  • Spor yapmayı ihtimal etmeyin. Spor hem kasları güçlendirir hemde sizi hamileliğe hazırlar. Ayrıca ilerde hamilelik döneminde yaşanacak bazı komplikasyonları yok eder.