Bebekleri sürekli kucağa almak doğru mudur ? Bu durum onların şımarmasına neden olur mu ?

Dünyaya geldikleri andan itibaren kucakla tanışan bebekler kucağa alışırlar. Alışmalarının nedeni gayet basittir aslında. Her ağladığından veya huzursuz olduğunda ebeveyn onu hemen kucağına alır ve sakinleştirmeye çalışır. Bu davranış acaba doğru mudur ? Gelin hep beraber uzmanından konu hakkında bilgi alalım.

Bebekler neden kucağa alışır ?

Her ağladığı zaman ağlamasının neden kaynaklandığını araştırmadan hemen kucağa alan ve bunu sürekli alışkanlık haline getiren ailelerin bebekleri bir süre sonra kucağa alışırlar.

Sürekli kucağa almak doğru mudur ?

Bebekler dünyaya geldikten sonra hayata sıkı sıkı sarılmaları için ten temasına ve kucaklanmaya ihtiyacı vardır. Fakat her ağladığı zaman kucağa almak tamamen size bağımlı hale getirir, düzenini bozar ve kendi kaynaklarını kullanmaktan alıkor. Örnek vermemiz gerekirse yeni dünyaya gelmiş bebeklerin neredeyse hepsi geceleri uyanır ve belli bir süre sonra kendiliğinden uykuya dalar. Fakat bu durumun farkında olmayan aileler bebek ağladığı zaman hemen onu kucağına alıp evin içinde dolaştırmaya başlar. Bu şekilde bebek kendi kendini rahatlatıp yeniden uykuya dalmayı öğrenemezler.

Kucağa alınmadığı için ağlayan bebekler için öneriler

Bu gibi durumla karşılaştığınız zaman hemen kucağa almadan ya da ona kızmadan önce durumun neden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekir. Bebekler konuşamadığı için ağlama onların konuşma dilidir. Tüm isteklerini ve şikayetlerini ağlayarak dile getirirler. Bebeğin ağlamasının sadece bir nedeni yoktur. Ağlamasının ardında gaz sancısı, altını pislemiş olması, açlık, aşırı yorgun olması ya da diş çıkarması gibi nedenler yatabilir. Bebeklerin gün içinde toplamda ortalama 3 saat kadar ağlamaları normal kabul edilir. Ağlayan bir bebek karşısında hemen telaşa kapılmadan önce ağlamasına neden olan fiziksel bir problemin olup olmadığını anlamaya çalışın.

Kucağa almak yerine ne gibi şeyler yapılabilir ?

Fiziksel herhangi bir problemi olmayan bebeğin bir süreliğine ağlamasına izin vermeniz gerekir. Ağladığı sırada dikkatini dağıtmak ve oyalamak için sesli ve ışıklı bir oyuncak kurarak onu izlemesini sağlayabilirsiniz. Ağladığı zamanlar dışında kucağa alıp sevebilirsiniz. Yattığı yerde kucağınıza almadan sırtını okşayabilir veya bebek masajı uygulayarak sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz.