Çocuk ile uçak yolculuğu yapma fikri bir çok aile için zor gibi görünebilir.

Bunu kolaylaştırmanın tek yolu iyi bir plan yapmaktır. İlk olarak çocuğunuzun uyku saatlerini, acıktığı saatleri ve oyun saatlerini aşağı yukarı belirleyin. Ardından hangi saatlerde bilet alırsanız daha rahat yolculuk geçirebileceğinize karar verin.

Saatine karar verdikten sonra yiyecek olduğu yemeklere, nasıl ve ne şekilde uyutulacağına, yanınıza alacağınız oyuncaklara karar verin. Herşeyde olduğu gibi bu konuda da plan yapmanız rahat yolculuk geçirebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Çocuğunuzu en iyi tanıyan kişi sizsiniz ve uçak yolculuğunuzun kötü bir maceraya dönüşmemesi için iyi bir plan çok önemlidir.

Seyahatin Ertelenmesi Gereken Durumlar;

  • Prematüre bir bebeğe sahip iseniz ilk olarak doktorunuza danışmalısınız. Diğer türlü 2 haftasını doldurmuş tüm bebekler sağlık sorunu yok ise uçak seyahati yapabilir.
  • Eğer çocuğunuzda süregelen enfeksiyon var ise; Enfeksiyonunun artış göstermemesi ve diğer yolcuların sağlığı açısından seyahat ertelenmeli veya farklı bir yol tercih edilmelidir.
  • Orta kulak enfeksiyonu sorunu devam eden çocukların basınç değişiklikleri sebebi ile kulak ağrısı sorunu yaşamaları kaçınılmazdır. Bu sebeple tedavi iyi yönde sonuçlanmamış ise uçak yolculuğa çıkılmaması gerekir.
  • İshal sorunu olan çocuklar uzun mesafeli uçak yolculuklarında aşırı seviyede su kaybedeceklerinden dolayı seyahat ishal atlatılıncaya kadar ertelenmelidir.
  • Çocuğunuzda herhangi bir kronik rahatsızlık varsa özellikle uzun mesafeli uçuşlar öncesinde mutlaka kontrolden geçmelidir.

Çocuğunuzun Uçak Fobisi Var İse;

Çocuğunuz ilk kez uçağa biniyor ve korku yaşayacağını düşünüyorsa ona gideceğiniz yerde yaşayacak olduğunuz güzellikleri ballandıra ballandıra anlatarak işe başlayabilirsiniz. Birlikte uçak seyahati ile ilgili hikayeler okuyup, çizgi filmler izleyebilir ve bunları oyun haline getirebilirsiniz.

Bir bavulu çocuğunuza verin ve içerisine gideceğiniz yerde oynayacak olduğu oyuncakları toplamasını isteyin. Bu yöntem çocuğunuz heyecanlandırır ve sabırsızlıkla gideceği günü beklemesini sağlar. Çocuğunuz ile birlikte iyi yolculuklar dileriz...