Uzun yıllardır arkadaş olan bayanların hamilelikleri de bulaşıcı olabilmektedir.

Özellikle lise yıllarında sıkı arkadaş olan bayanların evlendikten sonra çocuk sahibi olmaları birbirini takip etmektedir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki uzun yıllar boyunca arkadaşlıklarını sürdüren liseli arkadaşların konuşmaları sırasında birbirinden etkilenerek bir kaç yıl içerisinde hamile kaldığı görülmektedir.

Milano'da bulunan Bocconi Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar neticesinde Nicoletta Balbo'nun gerçekleştirdiği araştırmaya göre arkadaşlar arasından biri ilk çocuğunu doğurduğunda diğer arkadaşları bu durumdan oldukça fazla etkilenmektedir. Balbo bu araştırmayı 1900 civarında Amerikalı kadın üzerinde gerçekleştirmiştir.

Araştırmaya katılan kadınlar 1990 yılından başlayarak 18 yıl boyunca yakından takip edilmiştir. Ortalama 26 ile 33 yaşında olan bayanlara özel sorular yöneltilmiştir. Bu kişiler arasından 800 civarında bayan 27 yaş ve üzerinde anne olmuştur. 800 kişiden yarısının aslında çocuk sahibi olmayı planlamadıklarını belirtirken diğer kalan yarısı ise en yakın arkadaşının hamile kalmasını takip eden 1 yıl içinde hamile kaldığı belirlenmiştir.

Arkadaş etkisinin hamileliğe neden bu kadar etkili olduğunu araştırmacımız Nicoletta Balbo şöyle açıklıyor;

Lise yıllarından beri uzun süreli arkadaş olduğu ve güvendiği bir kişinin hamile kalması ve bebek dünyaya getirmesi onun için güvenilir bir kaynak oluşturur. Ayrıca karşılaşacakları problemler konusunda birbirlerine örnek ve yardımcı olmak düşüncesi de arkadaşlar arasında arka arkaya hamile kalma oranını ciddi ölçüde arttırmaktadır.

Ayrıca araştırmaların devam ettiği ve bir sonraki araştırma konusunun arka arkaya hamile kalmada kıskançlık ve rekabetin etkili olup olmadığı konusunda saptamalar yapılacaktır.