Kahvaltı yeni dünyaya gelen bir bebek için farklı, süt çocuğu için farklı, okul öncesi çocuğu için farklı, okul çocuğu için farklı olmalıdır.

Süt çocuklarında katı gıdaya geçiş yapıldıktan sonra yani 6 aydan sonra katı pişmiş yumurta sarısı, bir kibrit kutusu kadar suda bekletilerek tuzu alınmış beyaz peynir ve pekmez-ekmek içi yada bisküvi beraber ezilerek bir kahvaltı öğünü olarak hazırlanabilir. Ama yinede bunu sevmeyen veya annenin o saatlerde bu kahvaltıları hazırlamaya vakti olmayan durumlarda yenidoğan bir bebeğin çorba içmeside yeterlidir.

Özellikle okul öncesi çocuklarda bizim geleneksel kahvaltıdan beklediklerimizi biraz daha yaratıcı bir duruma getirmemiz mümkün olabilir. Tost yemeyi seven çocuklar için 2 kepek ekmeği arasına kaşar ve domates koyularak sağlıklı bir tost yapılabilir. Minik omletler yapabilirsiniz. Krep seven çocuklar vardır. Yumurta, un ve sütü beraber tüketecekleri için krep oldukça besleyici olacaktır.

Geleneksel kahvaltılar bol çeşitli kahvaltılar oldukları için çalışan anneler için oldukça zahmetli bir iştir. Ayrıca okula yetişmek zorunda olan çocuklar içinde geleneksel kahvaltılar zaman almaktadır. Bu gibi durumlarda bir çorba tükettirmek ya da kahvaltıyı kompakt yani kolay tüketilebilir hale getirmek uygundur.

Kahvaltı etmeden kesinlikle çocuğunuzu sokağa çıkarmayın. Kahvaltı yetişkinler ve çocuklar için en önemli öğünler arasında yer alır. Ortalama 12 saat gibi bir açlığın üzerine kahvaltısız güne başlamak kan şekeri dengesini bozacağı için aşırı gıda tüketimine ve obeziteye neden olur.