Çocuğunuzun ateşinin olup olmadığını anlamak için doğru bir şekilde ölçüm yapmak son derece önemlidir.

Bu yüzden koltuk altı, kulak, popo ve ağızdan nasıl ölçüm yapıldığını ve okumanın nasıl olduğunu iyi öğrenmeniz gerekir. Elimizden geldiği kadar çocuklarda ateş ölçümü konusunda bilmeniz gerekenleri sizinle paylaşacağız.

Çocuğunuzun ateşlenip ateşlenmediğini anlamanın en ilkel ve basit yolu hassas olan dudaklarınız ya da elinizin arkası ile alnına veya ensesine dokunmaktır. Şayet dokunduğunuz zaman çocuk gereğinden fazla sıcaksa hemen bir termometre ile ölçüm yapmanız gerekir.

Vücudumuzun sıcaklığını tam manasıyla ortaya çıkaran 4 bölgemiz bulunmaktadır. Bunlar rektum, koltuk altı, kulak kanalı ve ağızdır. Ağızdan ölçümü çocukların dilinin altında termometreyi ısırmadan tutamadıkları için ortalama 4-5 yaşına kadar önermemektedir. Bu nedenle diğer 3 yöntem çocukların ateşini ölçmede kullanılan etkili yöntemlerdir.

Ölçmeye hazırlık

Çocuğun şiddetli bir şekilde ağlaması ya da çırpınması ateşini yükselteceği için doğru sonuç alamayabiliriz. Bu nedenle ateşinin yarım saat dinlendikten ve sakinleştikten sonra örneğin oyun sırasında ölçülmesi gerekir. Koltuk altı ve rektal (popodan) ölçümlerde ortam sıcaklığı etkili olduğu için oda sıcaklığının aşırı olması durumunda pencere açılarak oda bir miktar soğutulmalıdır. Aynı şekilde eğer çocuk duştan yeni çıktıysa yarım saat beklenmelidir.

Termometre hazırlığı

Eğer cam termometre kullanıyorsanız üzerinde yer alan cıva seviyesini kontrol edin. Şayet civa seviyesi 35,6 derecenin üzerindeyse, cıvanın olmadığı kısımdaki ucunu 2 parmağınız arasında güzelce tutarak dikkatli bir şekilde bilekten hareketler ile bir kaç kez sallayın. Daha sonra termometrenin genleşip çatlamasına neden olmamak için soğuk sabunlu su yardımıyla yıkayıp iyice durulayın ve ardından alkole batırılmış emici bir pamuk vasıtasıyla silerek dezenfekte edin. Eğer ağızdan bir termometre kullanıyorsanız üzerinde bulunan alkolü kullanmadan önce güzelce temizleyin. Rektal ölçüm yapacaksanız termometrenin ampul şeklindeki kısmına vazelin sürün.

Popodan (rektal) ölçüm

Oturarak çocuğunuzun poposunu açın ve kucağınıza yüzükoyun bir şekilde yatırın. Rahat etmesi için başının altına destekleyici bir yastık koyabilirsiniz. Çocuğunuzun dikkatini başka yöne çekerek onu oyalamaya çalışın. Güven verici ses tonuyla konuşun ya da şarkı söyleyin. Ardından rektuma termometrenin ucunu ortalama 2 cm kadar sokun. Şayet direnişle karşılaşırsanız ve ağlamaya başlarsa ısrarcı olmadan çıkarın. Termometrenin ölçüm sırasında düşmemesi için işaret ve baş parmağınız ile termometreyi tutabilir, diğer parmaklarınız ile kalçalarını birleştirebilirsiniz. Cam yapıda olan termometreleri 2 dk, diğer elektronik termometreleri ise uyarana (bip sesi) kadar fazla hareket ettirmeden orada tutun.

Koltuk altından ölçüm

En etkili ölçüm yöntemi rektal ölçüm olsada bazı durumlarda örneğin çocuğun ishal olması durumunda, rektal ölçüme izin vermeyecek kadar huysuzlanıyorsa ya da rektal ölçüm yapacak termometre mevcut değilse koltuk altından ölçüm yapabilirsiniz. Çocuğunuzun üstünü çıkarın ve koltuk altının ıslak olmamasına özen gösterin.

Termometrenin cıva bulunan ucunu koltuk altına güzelce yerleştirin ve kolunu vücuduna doğru kapatmasını sağlayın. Eğer cam yapıya sahip bir termometre ile ölçüm yapıyorsanız çocuğunuzu 5-6 dakika bu vaziyette tutun. Ateşinin yeni yükselmeye başladığı durumlarda koltuk altından yapılan ölçümler doğru sonuçlar vermeyebilir.

Kulaktan ölçüm

Timpanik adı verilen kulaktan ölçüm yapan termometreler ile doğru bir ölçüm yapabilmek için aleti kulak içine doğru yerleştirmek gerekir. Doğru ölçme tekniği için bir doktor veya hemşiren yardım alabilirsiniz. Bir saniye gibi kısa bir süre içinde sonuç veren bu ölçme yöntemi koltuk altı ölçümünden daha doğru sonuçlar vermektedir.

Ağızdan ölçüm

Yukarda da belirttiğimiz gibi 5 yaşına gelmiş dilinin altında termometreyi ısırmadan tutabilen çocuklar için uygun olan bu yöntemde dikkat etmeniz gereken nokta termometreyi dilinin altına doğru bir şekilde yerleştirmenizdir. Ortalama 3 dakika kadar bu şekilde bekletin ve ölçümü okuyun. Sıcak ve soğuk şeyler içildikten sonra ölçüm için yarım saat beklenmelidir.

Termometre nasıl okunur

Dereceyi doğru bir şekilde görebilmek için camdan yapılmış civalı termometreyi ışığa doğru tutun ve cıvanın içinde yer aldığı gümüş sütunu görmeye çalışın. Cıva sütununun son bulduğu yer ateşin derecesini gösterir. Dereceyi ölçtükten sonra saat kaçta ölçtüğünüzü ve derecesini bir kenara not edin. Her kullanım sonrasında dezenfekte edilmesi gereken cam termometreler güneş ışığının vurduğu cam kenarlarında veya radyatörlerin üzerinde saklanmamalıdır.