Uyku saati geldiğinde huysuzlaşan ve ağlayan çocuğunuz varsa önerilerimize mutlaka kulan verin.

Annesinden, babasından ve oyuncaklarından uyku sırasında 10 saat uzak kalması çocuklar için oldukça zor bir durumdur. Bu yalnızlığa birde karanlık odada tek başına kalması eklenince uyumayı istememesi ve zorluk çıkarmasını anlamak aslında zor bir durum değildir.

Mantıklı bir uyku düzeni kurmak çocuğun uykuya geçmesi noktasında son derece önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra çocuğunuzun tek başına uyumayı öğrenmesi de önemlidir. Ebeveyn olarak çocuklarımızın uyku problemini kader olarak kabul etmeyip bu alışkanlığını kırmamız gerekir. Bu alışkanlığı kırma noktasında da her aile kendi şartlarına göre değişik yöntemler deneyebilir. Uyku alışkanlığı edinilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise uykusu geldiği halde uyanıkken yatağa yatırılması ve kendi başına uykuya dalması sağlanmalıdır. Uyku alışkanlığı edinilmesi süresince ilk birkaç gün belki zorlu geçebilir ancak sonraki günlerde hem sizi hemde çocuğunuzu güzel bir uyku beklemektedir.

Uyumak istemeyen çocuklar için öneriler

  • Bir hata yaptığında özellikle akşamları hemen onu odasına götürmekle ve uykuya yatırmakla tehdit etmeyin. Bu tutum onda uykuyu keyifli bir davranış gibi algılamaktan uzaklaştırır.
  • Uyumanın büyümek ve gün içinde daha rahat oyun oynaması için gerekli olduğunu, sevdiği kişilerin (arkadaşları, büyük annesi, kuzenleri vb.) geceleri uyuduğunu anlatın.
  • Çocukların uykusu gelmeden yatağa yatırılması gereksiz bir davranıştır. Mesela çocuk yatağa yatırıldıktan 1 saat sonra anca uyuyabiliyorsa uyku saatini 1 saat ileri alabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun uyku saatini hatırlatan bir alarmı 15 dakika önceye kurun ve ona uykuya hazırlanması için zaman tanıyın. Yatmaya az bir zaman kala uzun sürecek bir oyuna başlamasına izin vermeyin. Çünkü çocuğunuz oyunu yarıda bırakıp yatmak istemeyecektir.
  • Çocuğunuzu zorla belki yatağa yatırabilirsiniz ancak onu zorla uyutmanız mümkün değildir. Yatağa yattıktan sonra rahatlaması ve sakinleşmesi için ona kitap okuyun, resimlerine bakmasına izin verin.
  • Yatak odasında televizyon bulundurmaktan kaçının.
  • İlk birkaç gün uykuya dalmaya alışması sırasında yanında durabilirsiniz. Ancak daha sonra uykuya dalmadan yanından ayrılın. Eğer odadan ayrıldığınızda hemen ağlamaya başlıyorsa telaş etmeyin ve yanına gitmeyin. 10-15 dakika bekleyin eğer hala ağlamaya devam ediyorsa yanına gidip "Ağlayacak birşey yok uyu artık" diyerek sırtını okşayın ve odada ayrılın. Sakın geri adım atarak kucağınıza alıp uykuya dalması beklemeyin. Kararlı olun böylece göreceksiniz ki ağlayarak istediğini yaptıramayacağını anlayacaktır.
  • Sorun çıkarmadan uyuduğu geceler için ona ödül verin. Çocuklar renkli çıkartmalardan hoşlanırlar. Bir pano oluşturun ve uyuduğu her gün için renkli yıldızlar yapıştırsın.
  • Uyku saati, kalkma saati ve uyku kurallarına siz dahil diğer bakan kişilerin aynı kararlılıkla uygulanması gerekir.