2 yaşına gelene kadar televizyonun bebek üzerindeki gelişimine etkilerini sizinle paylaşıyoruz.

Eskiden hayatımızda önemli yere sahip olmayan televizyonlar şimdilerde çizgi film ve reklamlar ile çocukların, dizi ve filmler ile de yetişkinlerin vazgeçilmezi oldu. Son zamanlarda TV ekranlarının çocuklar için sosyal gelişimi üzerinde zararları tartışılırken, 0-2 yaş arasındaki bebeklerin televizyondan olumsuz etkilendiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda 2 yaşından önce uzun süreli televizyon izleyen ve televizyon ile çok haşır neşir olan bebeklerin dil gelişimlerinin sekteye uğradığı ve bilişsel gelişimlerinin olumsuz yönde etkilendiği ortaya çıkmıştır. Otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi problemlerin televizyon ile doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koyan birden çok araştırma mevcuttur.

Amerikan Pediatri Akademisi, 0 ile 2 yaş arasındaki bebeklere televizyon izlemeyi önermemektedir.

Çocuklar için eğlenceli zaman geçirebileceği bir aktivite olan televizyon izleme psikolojisine zarar verebilmektedir. Uzman Psikolog Eda Gökduman'ın çocuklar ve televizyon arasındaki ilişkiyi anlatan görüşü ise şu şekildedir;

Çocukların büyüme dönemlerinde taklit etme davranışları bilindiği gibi oldukça fazladır. 2 yaşına girmesi ile birlikte başlayan bu davranış kalıpları ilerleyen yaşlara kadar sürmektedir. Çocuklar gelişme dönemlerinde kendilerine bir model seçer. Model olarak seçtiği kişi anne, baba, abi, abla, arkadaş, öğretmen ya da televizyonda izlemiş olduğu bir kahraman olabilir.

Çocuk, model olarak almış olduğu kişinin davranışlarını kendi içinde içselleştirir ve onun gibi davranmak için büyük efor sarfeder. Oyunlarında kendisini sanki benimsediği kahramanmış gibi hayal eder ve onun davranışlarını taklit etmekten mutlu olur. Bu nedenle seçmiş olduğu kahraman eğer iyi özelliklere sahipse çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecek; kötü özelliklere sahip ise gelişim çağındaki çocuğun psikolojisini ve gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Aslına bakılırsa bu süreç çocuk açısından bir oyun gibi gözükse de ailelerin bu noktada tedbirli davranması ve olayı iyi değerlendirmesi gerekir.

Çocuğunuzun izlemiş olduğu bir program yalnızca bir reklam ya da çizgi film gibi görünse bile içeriğinde bulunan kötü davranışlar ve olumsuz kelimeler çocuğunuzda korku ve şiddet eğilimine sebep olabilir.

Zararlı içeriğe sahip programların etkileri

  • Yalnız kalmaktan korkma (Gece ve gündüz)
  • Kabus görme ve uyku problemi
  • Karanlıkta kalmaktan korkma

Yukarıdaki nedenlerden dolayı bebeğinizi 2 yaşına gelene kadar televizyondan uzak tutmanız tavsiye edilir. 2 yaşından sonrada çocuğunuzun izlemiş olduğu çizgi film ya da programları aynı şekilde dikkatli bir şekilde takip etmeli ve televizyon karşısında geçirmiş olduğu zamanı kontrol etmelisiniz.