İshal olan ve kusan çocuğunuza kesinlikle hızlı bir şekilde sıvı şeyler vermeyin.

Neredeyse her çocukta yaş sınırı olmadan görülen kusma ve ishal pek çok nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Ancak çocuklarda en sık kusmaya neden olan sebep sindirim sistemi yoluyla gıdalar ile vücuda alınan virüslerdir. İshal ise genellikle enfeksiyon ya da antibiyotik kullanımından kaynaklanmaktadır.

Çocuğunun kustuğunu görmek anne ve babaları oldukça fazla telaşlandırır. Bu telaşlanma neticesinde aileler endişelenir ve çeşitli hatalar yapabilirler. Örnek vermemiz gerekirse ishal ya da kusma sonucunda çocuğunun susuz kalacağından korkan ebeveyn hemen ve hızlı bir şekilde çocuğuna sıvı şeyler içirmeye çalışır. Bu davranış doğru bir davranış şekli değildir. Sıvı alımı doğrudur ancak bu sıvı alımının yavaş ve yudum yudum olması gerekir. Böylelikle sıvının emilimine olanak sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra birşeyler yemesi konusunda da ona ısrarcı olmayın. Eğer kusmanın altında ciddi bir problem yoksa ortalama 12 saat içinde kusma geçecek ve çocuğunuz rahatlayacaktır. Kusma problemi yaşayan çocuğunuz için en iyi yöntem yudum yudum sıvı veya su verilmesi bunun yanı sıra doktorunuzun tavsiyesi sonucunda tuz ve şeker karışımı olabilir. Kusma sorunu ortadan kalktıktan sonra sıvı verme hızını biraz arttırmanızda herhangi bir problem yoktur.

Bazı durumlarda virüsler öncelikle kusmaya daha sonra da ishale yol açabilmektedir. İshal probleminde en önemli ayrıntı sıvı kaybını karşılamaktır. Yemek konusunda ise bağırsak hareketlerinin hızlanmasına sebep olmayacak patates, muz, pirinç, ekmek ve özellikle probiyotik yoğurtlar verebilirsiniz. Ciddi problem olmadığı sürece doktorunuzunda önermeyeceği kusma ve ishal önleyici ilaçlar önerilmez. Çünkü ishal ve kusma vücudun kendini koruyucu mekanizmasının oluşturduğu bir savunma yöntemidir. Vücuda zararlı olan maddenin atılması için vücut kusma ve ishal eğilimini gösterir.