Gebelik döneminde spor yapmak hem vücudunuz hemde bebeğinizin sağlığı için son derece önemlidir.

Ancak gebelik döneminde yapacağınız egzersizlerde bazı önemli ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir.

Doktorunuzun tavsiyelerine uyun!

Önceki gebeliklerinde düşük yapmış ya da erken doğum yapmış anne adaylarının egzersiz konusunda çeşitli kısıtlamalara maruz kalması mümkün olabilir. Bunun yanı sıra çeşitli hastalıkları olan (kalp, damar, solunum vs.) anne adaylarınında doktorundan spor konusunda onay alması gerekir.

Beslenmenize dikkat edin!

Düzenli egzersiz yapan anne adaylarının günlük ihtiyacı olan kalori ve sıvı miktarı artacağı için beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Mevsimsel şartlara ve durumlara göre değişen su ihtiyacı hamile bayanlarda ortalama 3 litredir. Bunun yanı sıra kalori ihtiyacınızı da doğru hesaplamanız spor yapan bayanlar için son derece önemli bir ayrıntıdır.

Uygun kıyafet seçin!

Egzersiz sırasında mevsim şartlarına uygun kıyafetler giymeye özen gösterin.

Düzenli egzersiz yapın!

Fırsat buldukça yapılan düzensiz egzersizlerin size ve bebeğinize hiçbir faydası yoktur. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve doktor'un sporu yasaklamadığı her anne adayının günde 15-20 dk kadar duraksız fazla yorucu olmayan egzersiz yapması oldukça faydalıdır. Fırsat buldukça yapılan egzersizler kasların tutulmasına ve egzersiz sonrası ağrıların oluşmasına neden olur.

Vücut ısınızı kontrol edin!

Spor esnasında vücut ısınızı kontrol etmek için ille de yanınızda termometre bulundurmanız şart değildir. Ancak siz kendinizi ısınmış hissettiğiniz anda egzersize ara verin. Çünkü yüksek bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden vücut ısınızın 38 dereceyi geçmemesine özen gösterin. 10 dakika egzersiz sonrası bir miktar ara vererek vücut ısınızı dengeleyin.

Vücudunuzu zorlamayın!

Eğer egzersiz sırasında konuşmakta zorlanıyor ve nefes nefese kalıyorsanız egzersize ara vermeniz gerekir. Çünkü yaptığınız egzersizin vücudunuzu aşırı zorlaması tavsiye edilmez. Normal konuşmaya devam edebileceğiniz tempo da spor yapmanız önerilir.

Egzersize başlamadan önce vücudunuzu ısıtın!

Egzersize yavaş yavaş gerilme hareketleriyle vücudunuzu ısıtarak başlamanız gerekir. Aynı şekilde egzersizi bitirirkende birden değil azaltarak egzersize son vermeniz tavsiye edilir. Egzersiz sırasında kas tutulmalarını ve ağrıları önlemek için kasların egzersize hazırlanması önemli bir ayrıntıdır.