Her insan gibi annelerde öfkelenebilir. Ancak gergin anlarınızda yanlış davranışlar sergileyip çocuğunuzu kırmamak için önerilerimize mutlaka kulak verin.

Annelik dünyanın en güzel duygularından biri değil midir ? Bir bebek dünyaya getirmek, onu büyütmek ve onunla birlikte zaman geçirmek. Fakat annelik bu kadar kolay değil. Çünkü kişinin sabrının taştığı veya kontrolünü kaybettiği anlar olabiliyor. Çocuğunuzu korkutmamak ve onu kırmamak için son derece dikkatli davranmanız önemlidir.

Hasta olduğunuz anlarda size durmadan ısrarla aynı soruyu soruyorsa, yeni yıkamış olduğunuz giysilerini ona giydirdikten 1-2 dakika sonra kirlettiyse, kendinizi yorgun hissettiğiniz bir günde durmadan ağlıyor ve huzursuzluk ediyorsa, ev işleriyle haşır neşir olurken sürekli ayağınızdan çekiyorsa ona sinirlenebilirsiniz. Saydığımız bu gibi onlarca nedenden dolayı anneler hem yapmış oldukları işe hemde çocuklarına tepki gösterir ve kızarlar. Bu kızmanın boyutu bazen çok ciddi olabilir. İşte bu gibi zor anlarda çocuğunuzu kırmadan ne gibi önlemler sizi kurtarabilir ?

  • Sinirlenmiş olduğunuz şeyden aklınızı uzaklaştırmak için içinizden sayın ya da şarkı söyleyin!
  • Çocuğunuza karşı aşırı tepki göstereceğinizden korkuyorsanız odayı hemen terk edin ve sakinleşene kadar bekleyin.
  • Eğer çocuğunuza bağırmaya başlar ve onun kafasını olumsuz düşünceler ile doldurursanız davranışlarının daha ters olduğunu fark edersiniz.
  • Sinirlendiğiniz anda çevrenizden destek isteyin.
  • İnsan sinirlendiği anda nefes alıp verişi hızlanır. Bunu önlemek için diyafram kontrollü nefes alıp vermeyi öğrenin. Böylece nefes alıp verişinizi kontrol altına alabilirsiniz.
  • Kendinizi gevşetmeye çalışın. Çünkü çocuğunuz gergin olduğunuzu görürse oda gerilecektir.