Hamilelikte rahmin genişlemesi ile damarlarda ki baskı artar ve varis, basur gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bacaklarda oluşan damarların genişleyerek belirginleşmesi sonucu varis gözlemlenir. Makatta oluşan genişleme sonucu ise basur ortaya çıkabilir. Bunların tek sebebi damarlarda ki kan dolaşımının engellenmesidir.

Damarların rahat kan dolaşımı yapabilmesi için normaldeki yatış pozisyonunuzun tersini uygulamanız gerekir. Normal zamanlarda (hamilelik dışında) her birey için sağ tarafa yatılması sağlık açısından önem taşır. Ancak hamilelik döneminiz boyunca sol tarafınıza yatmanız gereklidir. Bu sayede damar toplama sisteminin rahatlamasını sağlayacaksınız. Bu konu hakkında doktorunuzda size bilgi verecektir. Ancak bu durumu uyku esnasında kontrol edemeyeceğinizden dolayı aklınıza kesinlikle acaba bebeğim zarar görür mü? sorusu gelmesin. Böyle bir kanıya varmak gereksizdir.

Bebeğinizde gelişme problemi var ise veya tansiyon prolemi yaşıyorsanız bu duruma daha da dikkat etmelisiniz. Kendinizi ilk aylardan başlayarak sol tarafa doğru yatmaya alıştırmalısınız.

Anne adayı mideden yemek borusuna asit gelme sorunu yaşıyorsa yani reflüsü var ise başının altına mutlaka 2 adet yastık koyarak yatmalıdır. Yemek yendikten hemen sonra ise kesinlikle uzanılmamalı, bir süre oturur pozisyonda veya ayakta dolaşarak zaman geçirilmelidir. Hemen uzanmamak besinlerin sindirilmesine fayda sağlar. Yüksek yastık kullanmak ise midede oluşan kaçağı en aza indirmenize yardımcı olacaktır.