Bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için vücut ısısının ne kadar önemli olduğunu mutlaka bilmesi gerekir.

Gebeliğin gerçekleşmesi için yumurtlama dönemlerinin bilinmesi ve bunun içinde vücut ısısının dikkatli bir şekilde birkaç ay boyunca takip edilmesi gerekir. Vücut ısısı ve hamilelik arasındaki ilişki hakkında açıklama yapan Jinekolog Burcu Kardaş Arslan'ın açıklamalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Bazal ısı ismi verilen hamile kalma tespit sistemlerinde vücut sıcaklığının ölçülmesinden yararlanılır. Her günün sabahın da yataktan kalkmadan önce herhangi bir zaman diliminde (en ideal zaman dilimi sabah 7 saatleridir) ağızdan vücut ısısı ölçülerek yumurtlama dönemi hakkında ayrıntılı bilgi edinilir. Yumurtlama gününe dek 36,6 C'nin altında seyreden vücut sıcaklığı yumurtlamanın meydana geldiği günün sonrasında 36,6 C'nin üzerine çıkar ve bir sonraki adet döneminize kadar bu değerin üzerinde kalır. Bu zamanda tahmini 15 gündür.

1 ay boyunca ateşinizi ölçün ve not edin. Ancak tek tek dereceleri dikkate almak yerine olayın bütününe bakmayı unutmayın.

Örnek Ovulasyon (Yumurtlama) ve Vücut Isısı Tablosu

Yukarıdaki tabloya göre yumurtlama 3 Kasımda gerçekleşiyor çünkü vücut sıcaklığı 36,6 derecenin üzerini çıkıyor ve onu takip eden 15 gün boyunca devam ediyor. 29. gün yani 17 Kasımda adet başlıyor. Bunun gibi 2-3 ayı not ederek bir şema meydana getirirseniz hamile kalmanızı sağlayacak günler hakkında bilgi edinebilirsiniz.