Çocuğunuzun banyoyu sevmesini sağlayacak eğlenceli önerilerimize mutlaka kulak vermelisiniz.

Aslına bakılırsa çocukların birçoğu suyu sever. Fakat nedeni bilinmeyen bir çok sebepten dolayı banyo yapmamak için inatlaşabilirler. Bu konuda uzmanların sizler için hazırlamış olduğu önerilere göz atmaya ne dersiniz ?

Banyoyu eğlenceli bir mekan yapın!

Çocuklar için özel olarak üretilmiş banyo lifleri, şampuanlar veya sevimli karakterler ile süslenmiş sabunlar bulunmaktadır. Bu tür malzemelerden alıp bebeğinize bunları banyoda kullanabileceğini anlatın ve incelemesi için ona izin verin.

Suyun sıcaklığını iyi ayarlayın!

Çok sıcak veya çok soğuk su bebeğin tedirgin olarak banyodan kaçmasına ya da huysuzluk yapmasına neden olur. Ciltlerinin ısıya karşı daha hassas olduğunu unutmayın ve erişkinlere nazaran daha ılık su tercih edin.

Duş sırasında gözlerine dikkat edin!

Bebeğinizin gözlerine dikkat etmeniz sadece o duş için değil ileri ki duş maceraları içinde son derece önemlidir. Bebekler için özel üretilmiş göz yakmayan şampuanlar kullanabilirsiniz. Eğer gözlerinin yanacağından ve köpük geleceğinden korkuyorsa deniz gözlüğü ile duşa girmesine izin verilebilir. Böylece hem gözleri korunmuş olur hemde duş daha eğlenceli bir hal alır.

Sadece banyoya özel oyuncaklar sunun!

Günün diğer saatlerinde ulaşamayacakları yalnızca banyoda oynayabilecekleri oyuncaklar sunun. Böylece banyo yapmaya daha istekli olacaklardır. Sunacağınız bu farklı oyuncakların ille de pahalı oyuncaklar olmasına gerek yok. Mutfakta kullandığınız farklı boylardaki ölçü kapları veya plastik maşrapalar bile işinizi görecektir.

Suyun içinde oynamasına izin verin!

Su sıçratmasına ve gönlünce oynamasına izin verin. Bu yüzden önceden banyo halılarını toplayın ve üzerinize rahat birşeyler giyin. Banyonun zevki anca su sıçratmakla çıkar bunu unutmayın!

Banyoya özel kalemler

Bebek mağazalarında kolaylıkla bulabileceğiniz sadece fayans üzerine yazabilen ve su ile temas edince çıkabilen kalemlerden temin edin. Küvetin içinde otururken birşeyler çizmek ve karalamak emin olun onun hoşuna gidecektir.

Köpük yapın!

Sadece banyo sırasında köpük yapmasını ve bununla oynaması için onu teşvik edin! Halka veya küçük bir hortum parçası ile köpükler yapması onu mutlu eder!