Korunmasız cinsel ilişki sonrasında veya doğum kontrol yönteminin başarısız olması durumunda oluşabilecek gebeliği önleme yöntemidir.

Ertesi gün hapı olarak bilinen ilaçlar içerdikleri progesteron ve östrojen hormonlarının etkisiyle yumurtlamayı, eğer döllenme olmuş ise rahim içine yerleşmesine engel olurlar.

Ertesi gün hapının kullanımında yanlış bilinen bir gerçek vardır. Ertesi gün hapları oluşmuş bir gebeliği kesinlikle sonlandırmazlar. Bu haplar sadece gebeliğin oluşmasını önler. Kürtaj gibi gebeliği sonlandıran bir yöntem değildir. Ertesi gün hapları ilişki bittikten sonra ne kadar çabuk alınırsa o kadar etkilidir. Eğer ilişki sonrasında haplar 24 saat içinde alınırsa %90-95 oranında koruma sağlamaktadır. 2 veya 3 gün içinde alınan haplarda gebeliği önleme ihtimali daha düşüktür.

Ertesi gün hapının yan etkileri

İçermiş oldukları çeşitli hormonlar yüzünden bu tür hapların yan etkileri olabilmektedir. Fakat bu yan etkiler kalıcı değildir. Ertesi gün haplarının en bilinen yan etkileri mide bulantısı ve kusmadır. Yalnız progesteron içeren haplarda kusma ve bulantı görülmediği için diğer haplara nazaran daha avantajlıdır.

Hapın diğer yan etkileri; adet gecikmesi, damlalar halinde kanama, lekelenmeler, göğüslerde şişme ve hassasiyet gibi geçici yan etkiler meydana gelebilir.

Ertesi gün hapı kullanımından sonra 2 saat içinde kusma olduysa haplar kısmen veya tamamen dışarı atılmış olabilir. Bu gibi durumlarda hapın etkisi azaldığı için yeniden hap içilmesi tavsiye edilir. Fakat kusma hap kullanımından 2 veya daha uzun bir süre sonra olduysa tekrar hap kullanılmasına gerek yoktur. Çünkü hap mideden bağırsaklara geçmiş sayılır. Şayet kusmaya eğilimli bir vücut yapınız varsa haplar ile birlikte bulantı önleyici ek ilaçlar kullanabilirsiniz.