Yaz döneminde gebelik geçirmek zorunda olan anne adaylarının bazı zorlukları olabilir.

Zaten hamilelik döneminde sıcağı sevmeyen bayanlar yaz aylarında oldukça bunalabilirler. Anne adaylarının yaz aylarında şikayetçi oldukları konuları kısaca özetlememiz gerekirse; bulantı ve kusmalarda artış, ateş basmaları, uykusuzluk, alerjik problemler ve nefes darlığı gelmektedir.

Bizde anne adaylarımızın sıkıntılarını tahmin ettiğimiz için yaz aylarında onların rahatlamalarını sağlayacak bir kaç öneriyi paylaşıyoruz.

Aşırı sıcaktan uzak durun!

Özellikle güneş ışınlarının en dik olduğu saatler arasında güneşlenmemek gerekir. Aşırı sıcak ve ultraviyole ışınlar öğlen 11:00 ve 14:00 saatleri arasında hem size hemde bebeğinize zarar vereceği için ve gebelik boyunca salınan bazı hormonlar neticesinde hassaslaşan cildinizin bu ışınlar neticesinde lekelenmelere neden olacağı için dikkatli davranmanız gerekir.

Çok acil ihtiyaç durumunda bu saatlerde dışarı çıkmanız gerekirse yüksek farktörlü güneş kremlerinden yüzünüze ve kollarınıza sürmeniz ayrıca şapka kullanmanız lekelenmelerin oluşmasını önleyecektir.

Bol miktarda sıvı tüketin!

Gebeliğin ilk 3 ayında kusma ve bulantıların fazla olması nedeniyle bu dönemlerde önerilmese bile özellikle ilk 3 aylık dönem sonrasında bol sıvı içeren çorbalar, kompostolar, meyveler ve su tüketmeniz son derece önemlidir. Normal insanların içmesi gereken su miktarı 2 litre iken sizin ortalama 3 litre içmeniz birçok problemi çözecektir. Ayrıca bol miktarda tüketilen sıvı hamilelik döneminde karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonları ve kabızlık gibi sorunları önleyecektir.

Aşırı sıcak sudan uzak durun!

Genellikle gebelik döneminde özellikle de yaz aylarında sauna, hamam ve termal kaynaklı kaplıcalar bebekte sıcağa bağlı gelişim anormallikleri oluşturduğu için hekimler tarafından pek önerilmemektedir. Aynı şekilde güneşlenmekte tavsiye edilmez.

Ilık bir duş alın!

Uykuya yatmadan önce alacağınız ılık bir duş gece sıcak basmaları ve nefes darlığı konusunda size oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra yatmadan önce hazmı zorlaştıran ağır gıdalar yemekten kaçının. Bunun yerine hafifi gıdalar tercih edin ve yatmadan en az 1 saat önce yemeyi kesin.

Bol bol yüzün!

Yaz aylarında anne adaylarının yapacağı en iyi spor yüzmedir. Psikolojik bir rahatlama sağlamak ve vücudunuzda bulunan tüm kasların çalışması için yaz aylarında yüzmeden iyi bir alternatif bulmanız maalesef zordur. Yüzme için en iyi yer denizlerdir. Deniz dışında hijyenine güvendiğiniz havuzlarda yüzebilirsiniz. Yüzme sonrasında gölgelik alanları tercih edin ve güneş kremi kullanmayı ihtimal etmeyin.