Bebeğimizin temizliği için banyo çok önemlidir ancak sakin bir banyo yaptırmak epey bir zordur.

Bir çok annenin sorunudur bebeğini banyo yaptırmak.  Aslına bakılırsa bebeğin başından aşağı dökülen sudan korkması ve çığlık çığlığa ağlaması gayet normaldir. Yazımızda sizler için derlediğimiz ipuçlarını uygulayarak banyo keyfinin daha sakin bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz.

Dikkatini dağıtın

Çoğu bebek banyo yapmaktan mutlu olmayabilir. Bu gibi durumlarda onun dikkatini dağıtmak güzek bir çözüm yolu olabilir. Örneğin bebeğinizi yıkarken bir taraftan ona şarkı söyleyin ve konuşun. Yıkama sırasında dikkatinin dağılması için oyuncaklarıyla oynamasına da izin verebilirsiniz.

Fazla şampuan kullanmayın

Bebeğinizi yıkamak için çok fazla şampuana ihtiyaç yoktur. Bu nedenle düşündüğünüzden daha az şampuan kullanmaya gayret edin. Ne kadar az şampuan kullanırsanız o kadar az durulama yapacağınız için bebeğiniz sabırsızlanmayacak ve kendini daha rahat hissedecektir. Gereksiz yere banyo zamanını uzatmaktan kaçının.

Yanınızda bir havlu bulundurun

Banyo sırasında bunalan bebeğinizin alnını ve yüzünü silerek bir nebzede olsa rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Yapacağınız bu hareket kuruluk hissi vereceği için bebeğinizi rahatlatıp sakinleşmesini sağlayacaktır.

Mimikler çok önemlidir

Bebekler anne ve babasını taklit etmeyi çok severler. Mesela bebeğinizin boynunu yıkamanız gerekli fakat bir türlü kafasını geri atmıyorsa, önce siz kafanızı geri atın ve sizi taklit etmesini sağlayın. Bunun yanı sıra tavana bakması için ilgisini çekecek birşeyler yapabilirsiniz.