Baharın gelmesi bazı anneler için pekte coşkulu bir durum değildir.

Çünkü havaların ısınması ile uçuşan polenler ve bu polenler sayesinde alerji olup öksüren, hapşıran ya da burnu sürekli akan çocuk manasına gelmektedir. Eğer çocuğunuz alerji ise size vereceğimiz bir öneri sayesinde bahar ayını daha rahat geçirebileceksiniz.

Tuzlu su

Burnumuz akciğerlerimize giden havayı temizleyen filtre görevini üstlenmektedir. Bu nedenle doğru bir şekilde temizlenenen burun sayesinde polenlerin akciğere gitmesi önlenebilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği alerji önleyici ve temizleyici burun spreylerini kullanabilir veya evde hazırlayacağınız tuzlu su sayesinde aynı etkiyi yaratabilirsiniz. Ortalama 1 bardak kaynatılmış ve ılıtılmış suyun içine 1/2 çay kaşığı tuz ve bir tutam karbonat koyarak karıştırın. İşte muhteşem burun açıcı ve polen temizleyici spreyiniz hazır. İğnesiz bir enjektör yardımıyla tuzlu suyu çocuğunuzun burnuna sıkabilirsiniz. Gün içinde 2-3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Banyo yaptırın

Çocuklar bütün gün hareketli oldukları için üzerlerinde birçok polen, kedi veya köpek tüyü gibi alerjiye neden olan maddeler bulunabilir. Ilık ve nemli bir duş hem bu polenlerden kurtulmasına hemde burnunun açılıp rahatlamasına yardımcı olacaktır. Eğer dışardan geldikten sonra çocuğun üstü değiştirilmez ya da yıkanmazsa polenler veya alerjiye neden olan maddeler giysileri ve saçı yoluyla yatağına ve yastığına yayılabilir. Bu durum çocuğunuzun tüm gece boyunca hapşırmasına ve öksürmesine neden olur.

Halılardan kurtulun

Bahar boyunca halıları kaldırmanız tavsiye edilir. Çünkü halılar toz ve polenlerin rahatlıkla saklanabileceği bir yuvadır. Şayet halıları kaldırmanız mümkün değilse olabildiğince az odada bulundurun ve sık sık temizleyin.

Şapka ve gözlük kullandırın

Bahar aylarında geniş kenarlı şapka ve gözlük, polenlerden bir nebzede olsa çocuğunuzu korur.

Polenlerin yoğun olduğu saatlere dikkat edin

Polenlerin yoğun bir şekilde uçuştuğu saatlerde evinizin ve arabanızın kapılarını kapalı tutun. Çocuğunuzu mümkün olduğu kadar bu saatler arasında dışarı çıkarmayın. Polenlerin en yoğun olduğu saatler sabah 6 ile 10 arasıdır. Bu nedenle bu saatler arasında evinizi havalandırmaktan kaçının. Bunun yanı sıra çok sıcak ve rüzgarlı havalar polenlerin en yoğun şekilde uçuştuğu saatlerdir. Bu zaman dilimlerine dikkat ederek çocuğunuzu parka götürmek için en ideal saatleri takip edin.

Klima bakımınızı ihmal etmeyin

Eğer evinizde klima kullanıyorsanız bakımını yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bakımı yapılmış ve filtresi değiştirilmiş bir klima hem çocuğunuzu alerjiden korur hemde sizi elektrik faturasından. Şayet imkanınız varsa alerji tutma özelliğine sahip klima filtreleri kullanmanız çocuğunuz için oldukça faydalı olacaktır. Klima almayı düşünüyorsanız dışardaki havayı değil, ortam içindeki havayı alıp temizleyen klimalardan tercih edin.

Tüylü oyuncaklardan uzaklaştırın

Tüylü ve peluş oyuncaklar toz ve poleni bol miktarda barındırdıkları için bahar aylarında bu tür oyuncaklardan çocuklarınızı uzak tutun.

Nevresimlerini yüksek ısıda yıkayın

Çocuğunuzun nevresim takımlarını en az haftada 1 defa 60 derecenin üzerindeki bir ısıda yıkayın. Yüksek ısı hem derinlemesine temizleme sağlar hemde alerjiye neden olan ajerlenleri uzaklaştırır.

Giysileri dışarda kurutmayın

Özellikle çocuğunuzun giysilerini yıkadıktan sonra kapalı ortamda kurutarak alerjenlerin giysilerine sinmesini önlemiş olursunuz. Islak giysiler kuru giysilere nazaran polenleri daha fazla üzerlerine çekerler. Eğer imkanınız varsa giysileri kurutma makinesinde kurutmak oldukça yararlı olacaktır. Böylece yüksek ısıda kuruyan çamaşırlardaki alerjenler daha çabuk ölecektir.

Yararlanılan kaynak : www.guncelanne.com