Alınan mama sandalyeleri bebeğinizin hayatında önemli bir yere sahiptir.

Yürüteç almak isteyen aileler yürüteç yerine tercihlerini mama sandalyesinden yana kullanmalıdır. Birçok aile mama sandalyesinin gerekli bir ürün olmadığı kanaatindedir. Ancak bu düşünce bize göre doğru değildir bir düşünce değildir. Çünkü mama sandalyeleri bebek 6. ayına geldikten sonra 3 yaşına gelene kadar kullanacakları ve aileler için oldukça yardımcı bir üründür.

Yeni yeni hareketlenmeye başlayan bir bebeği beslemek başlı başına zorlu bir iştir. Günümüzde üretilen bir çok mama sandalyesi bebeğin beslenmesi, oyun oynaması ve hatta kısa süreli uykuya dalabilmesi için ailelerin hayatlarını kurtaran mucize bir üründür. Fakat bütün bu konforu sağlayan mama sandalyelerinin belli standartlara göre üretilmiş olması ve bebeğin güvenliğini sağlayacak özellikte olması gerekir.

Mama sandalyesi seçiminde marka veya ürün hakkında sınıflandırma yapmamız pek doğru olmayabilir. Ancak alacağınız mama sandalyesinde aşağıdaki özelliklerin yer almasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

  • Rahat kullanım ve taşıma kolaylığı için tekerlekli ve tekerlekleriniz 360 derece dönebiliyor olması gerekir.
  • Tekerlekli mama sandalyesi aldıysanız, tekerleklerinde hareketi önleyici frenlerin olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece sandalye sizin dışınızda bebeğiniz tarafından hareket ettirilemez.
  • Başka bir yere taşımak gerektiğinde işinizi kolaylaştırması için hafif ve katlanabilir özellikle olmasına dikkat edin.
  • Bebeğiniz bu aylar arasında yerine duramayacak kadar hareketlidir. Bu nedenle bebeğinizin mama sandalyesinden düşmemesi ve kaçmaması için 5 nokta kemer güvenlik sisteminin olmasına ve bu kemeri bebeğinizin açabileceği özellikle olmamasına özellikle dikkat edin.
  • Mama sandalyesinin oturma kısmı ve arkalığı bebeğin boyuna göre ayarlanabilir olmalıdır. Yüksekliği 3 ile 6 kademe arasında arttırılabilir ürünler tercih edilebilir.
  • Seçeceğiniz sandalyenin oyun, uyuma ve yemek yemesi için 3 farklı pozisyona göre ayarlanabilmesi işinizi çok kolaylaştıracaktır.
  • Kullanacağınız mama sandalyesinin kesinlikle normal kumaştan üretilmiş olmamasına dikkat edin. Bebek çok sık bir şekilde yemeğini ve içeceğini sandalyeye dökeceğinden dolayı sürekli yıkamaktan çok çabuk yıpranacaktır. Bu nedenle kolay silinebilir ve yıkanabilir malzemeden (PVC kaplı) üretilmiş olması işinizi kolaylaştıracaktır.