Uyku bebeklerin beyin gelişimi için son derece önemlidir. Bebeğinizin hangi aylar arasında en az ne kadar uyuması gerektiği merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre...

Anneler bebeklerinin beslenmesi için o kadar çok dikkat etmesine rağmen sağlıklı bir vücut ve beyin gelişimi için gerekli olan ve özellikle kaliteli ve kesintisiz bir gece uykusunu es geçmektedirler. Düzenli ve iyi bir gece uykusu bebeğinizin gün boyu öğrenmiş olduğu bilgileri daha iyi bir şekilde düzenlemesini, güne daha zinde ve enerji dolu başlamasına katkı sağlar. Ayrıca zihni dinlenmiş olduğu için bilgiye daha açık olur ve öğrendiklerini hemen kavrar. Uyku problemi yaşayan bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi oldukça zor bir durumdur. Özellikle 0-3 yaşı bebeklerin hem vücut hemde beyin gelişimlerinin çok hızlı bir şekilde geliştiği dönemlerdir. Bu dönemden sonraki gelişim hızı 0-3 yaşındaki gibi hızlı değildir. Bebeklerin beyin gelişiminin %80'i bu kritik dönem içinde gerçekleşir. Eğer 0-3 yaş dönemi iyi geçirilmediyse, bebek düzenli ve sağlıklı beslenemediyse, yeteri kadar kesintisiz ve kaliteli uyku uyuyamadıysa ileriki yaşlarda ciddi beyin gelişimi problemlerine sebep olabilir. Bu nedenle kesintisiz ve kaliteli gece uykusu bebek için hayati öneme sahiptir.

Bebeklerin ihtiyaç duyduğu uyku süreleri ?

  • Yeni dünyaya gelmiş bebeklerin ortalama 1 günde toplam 15 saat uyku süreleri vardır. Gün içinde 3-4 kere gündüz uyumaları gerekir.
  • 2-3 aylık dönem içinde bebekler 4 saat kesintisiz uyuyabilirler. Uyandıklarında beslenmeleri gerekir. Bu dönem içinde aktif uyku süresi %43'e düşer.
  • 3 aylık bebeklerin %71'i gece 5 saat kesintisiz uyuyabilir.
  • 4 aylık bebeklerin ise gece uyku süreleri daha fazla, gündüz uyku süreleri daha azdır.
  • İlk 4 aylık dönemde uyku düzenini sağlayan melatonin hormonu bebeklerde salgılanmadığı için 4. aydan sonra salgılanmaya başladığı için bu dönemde bebeklerin uyku düzeni düzensiz olabilir. Bu dönem içinde dikkat edilmesi gereken 1-2 saat aralıklar ile bebeklerin düzenli bir şekilde uyutulması gerekir.
  • 6. ayına gelmiş bebeklerin uyku periyotları 5-6 saatlik 1 veya 2 kez uyanma şeklindedir. Uyku periyotlarında bebekler uyansalar bile çoğunlukla kendi kendilerine uykuya dalarlar. Bu dönem içinde bebeklerin toplam uyku saati 12-13 saattir ve %85'lik kısmı gece kesintisiz bir şekilde uyur.
  • 10 aylık olmuş bebeklerin 10'da 9'u gece kesintisiz bir şekilde ve günde toplam 10-12 saat arası uyur.
  • 18 ile 21 aylık dönem içindeki bebeklerin gündüz uykuları teke düşmüştür.
  • 21 aylık ve 3 yaşı arasındaki çocukların gündüz uykuları genellikle öğle vaktinde 1 ile 3 saat arasında değişiklik göstermektedir. Toplam uyuma saatleri 10-12 saat arasındadır.
  • Okul öncesi dönemde çocukların bir çoğu gündüz uykusu uyumayı sevmezler. Bu yüzden geceleri 11-13 saat arası uyku uyumaları yeterlidir.