Moğol Lekesi, anne ve babaların ilk gördükleri zaman korktukları masum bir lekedir.

Mongol lekesi halk arasında moğol lekesi olarakta bilinmektedir. Bu leke özellikle esmer tene sahip olarak dünyaya gelmiş bebeklerde bilhassa Asya Türklerin de, Doğu Afrikalılar da, Kızılderililer de ve Hispanikler de daha sık görülmektedir. Genel olarak bebeğin kalçasında, sırtında, omzunda, kollarında ve bacakların da görür. Açık gri ve mor rengine yakın olan bu leke bebek 2-3 yaşına geldiğinde en geç ergenlik çağında kendiliğinden kaybolur.

Moğol lekesi kimlerde görülür ?

Mongol lekesinin sık görüldüğü halklar arasında Moğollar ve Asyalılar gelmektedir. Bu halklara örnek olarak Japonlar, Çinliler ve koreliler verilebilir. Doğu Asyalıların neredeyse tüm çocukları moğol lekesi ile beraber dünyaya gelir. Melez olan bir çocuğunda anne veya babası asyalı olması durumunda mongol lekesi ile doğma ihtimali oldukça yüksektir. Doğu Afrika halklarında doğan bebekte moğol lekesinin görülme ihtimali %90, Latin Amerikalılarda ise bu oran %60'dır. Her iki cinste de eşit şekilde çıkmaktadır. Kız veya erkek ayrımı yoktur.

Moğol lekelerinin boyutu ve şekli nasıldır ?

Moğol lekeleri vücutta bir tane veya daha fazla olabilmektedir. Düzensiz bir leke oldukları için tam olarak boyutu bilinmese de tahmini 1 cm ile 20 cm arasında değişebilmektedir. Vücutta meydana gelebilecek diğer doğum lekelerine göre boyutu biraz büyük olsa bile vücut alanının %5'ini geçmez.

Moğol lekesinin tedavisi nedir ?

Moğol lekelerinin bir çoğu 2-3 yaşında kendiliğinden geçtiği için herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı durumlarda az bir ihtimal de olsa lekenin erişkin yaşlarda devam ettiği bilinse de kalça ve bel bölgelerinde kapalı kısımlarda oldukları için ciddi estetik problemlere neden olmazlar.