Hamilelik döneminde yapılan pilates doğumu kolaylaştırmanın yanı sıra doğum sonrasında anne adayının daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.

Pilates; anne adayının hamile olduğunu öğrendiği andan başlayıp hamileliğinin sonuna kadar vücudunu doğuma hazırlayan, yapısını güçlendiren ve doğum sonrasında meydana gelen sarkma ve kiloların en kısa zamanda yok olmasına yardımcı faydası tartışılmayacak bir ergezsiz sistemidir. Sağlık problemi ve düşük riski olmayan bayanların sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için mutlaka egzersiz yapmaları gerekir. Fakat her şeyde olduğu gibi bu durumda da olumsuz sonuçlar ortaya çıkabileceği için doktorunuzu egzersiz ve pilates konusunda bilgilendirmeniz ve ondan onay almanız hem sizin hemde bebeğiniz için tavsiye edilir.

Pilatesin faydaları nelerdir ?

  • Hamilelik süresince yapılan pilates sadece vücuda faydalı olmasının yanı sıra anne adayının pozitif düşünmesine ve psikolojik yönden rahatlamasına yardımcı olur.
  • Pilatesin en büyük faydalarından biriside doğum sırasında anne adayına gereken beceriyi sağlamasıdır. Pilates yapılması sırasında öğrenilen prensipler içinde nefes, diyafram kullanımı ve konsantrasyon doğum sırasında anne adayına çok lazım olan gerekli kazanımlardan bazılarıdır.
  • Hamilelik döneminde değişen vücut yapısı ile meydana gelen sindirim sorunlarından bir çoğu (gaz ve hazımsızlık vb.) doğru egzersiz seçimi ile çok kolay bir şekilde yok edilebilir.
  • Hamilelik boyunca orantısız bir şekilde büyüyen karnınız neticesinde bel ve sırt ağrıları çekebilirsiniz. Düzenli ve doğru şekilde uygulanan pilates sayesinde meydana gelen bu ağrılarınızdan kurtulmanız mümkün.
  • Şişme ve ödemlerden kaynaklı olarak gerilen ve acıya neden olan deri pilates sayesinde gevşeyecek ve şişlikleri inecektir.
  • Gebelik boyunca ve gebelik sonrasında pilates yapan anne adayları çok kısa bir süre içinde vücutlarına tekrar eskisi gibi fit ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilirler.
  • Doğum sonrası rahmin eski haline dönmesi daha kısa sürer.
  • Hamilelik sırasında ve sonrasında meydana gelen idrar kaçırma problemlerine faydalı gelir.
  • Hamilelik zor bir süreç olduğu için ve vücut yapısı sürekli değiştiği için anne adayı uyku problemi çekebilir. Pilates sayesinde anne adayı rahatlayıp gevşediği için uykuya daha çabuk dalar ve gününü zinde geçirir.