Yeni anne olan kadınlar bebeklerinin çeşitli tepkilerinin ve hareketlerinin nedenini merak ederler.

Bunun yanı sıra vücudunda hangi değişikliklerin olacağını veya bu değişikliklerin ne zaman olacağı konusunda tam olarak bilgi sahibi değillerdir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda yeni doğan bebeğiniz ile ilgili merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bebeğimde meydana gelen kırmızı döküntüler normal mi ?

Zamanında dünyaya gelmiş bebeklerin neredeyse yarısında, doğum sonrası bir kaç gün içinde toksik eritem adı verilen kol, bacak, vücut ve yüz bölgelerinde pire ısırığını andıran kızarıklık ve döküntüler meydana gelir. Bu döküntülerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat zararsız olan bu döküntüler kendiliğinden bir kaç gün içinde yok olur.

Bebeğimin göğüsleri neden şiş ?

Anne karnında uzun süre kalmış bebeklerin doğum sonrasında memelerinin iri olduğu farkedilebilir. Bazı durumlarda meme ucundan süt geldiğine bile şahit olabilirsiniz. Halk arasında "cadı sütü" neden bu durum anne karnındaki hormonların bebeğe geçmesinden kaynaklanmaktadır. Normal olan bu durum hormonlar düzene girdiğinde kendiliğinden düzelir.

Bebeğimin kalçasında ve sırtında bulunan morluklar normal mi ?

Yeni dünyaya gelmiş bebeklerin özellikle kuyruk sokumu ve poposunda meydana gelen morluklar normaldir. Morlukların bazen kol ve bacaklarda meydana geldiği bilinmektedir. Mongol lekesi veya bir diğer adıyla moğol lekesi adı verilen morlukların rengi yeşil, mavi, gri veya siyaha dönük olabilir. Herhangi bir ekstra tedavi yöntemi gerektirmeyen bu morluklar çocuk 1 yaşına geldiğinde kaybolmaktadır. Bazı durumlarda morluklar 3-5 yaşına kadar devam edebilir.

Bebeğimin doyduğunu nasıl anlarım ?

Bebeğinizin doyduğunu tam olarak anlayabileceğiniz bir yöntem malesef yoktur. Zamanla emme gücü ve dili geliştikçe doydum mesajını size verecektir. Bu zaman zarfında beslenme saatlerine dikkat ederek düzenli beslemeye çalışın. Bebeğiniz ile zaman geçirdikçe bebekçe dilini çözecek ve bebeğinizin doyduğunu anlayabileceksiniz.

Bebeğimin kafası vücut ölçüsüne göre büyük olabilir mi ?

Hamilelik döneminde anne karnında gelişimini tamamlayan bebeğin beyin ve kafa gelişimi vücut gelişimine göre daha hızlı olabilmektedir. Dünyaya geldikten sonra bu gelişim yavaşlar. Yani yenidoğan bebeklerin beyin gelişimi neredeyse tamamlanmış demektir. Dünyaya gelmiş sağlıklı bebeklerin başı tüm vücudunun 4/1'idir. Erişkinlerde yani bizlerde bu durum 8/1'dir.

Bebeğimin bulunduğu odanın sıcaklığı ne kadar olmalıdır ?

Yeni doğmuş bebeklerin odasının sıcaklığı ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır. Ortalama bir sıcaklıkta ve ferah olması gerekir. Tavsiye edilen sıcaklık 20 ile 22 derece arasında olabilir. Aşırı sıcak ortamların ani bebek ölümlerine sebep olabileceğini unutmayın.

Bebeğim beni görebiliyor mu ?

Yeni dünyaya gelmiş bebekler ilk günlerde kendilerine çok yakın nesneleri gölgeler halinde görebilirler. Yapılan bazı araştırmalar ve çalışmalar neticesinde yeni doğan bebeklerin yetişkinlere göre 20 kat daha az gördükleri ve zamanla görüşlerinin düzeldiği saptanmıştır. Ortalama 3-4 ay sonra bebekler en az biz kadar net görmeye başlarlar.

Bebeğim beni duyuyor mu ?

Hamileyken bile bebeklerin duyduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle doğduktan sonra bebeğiniz sizi gayet sağlıklı bir şekilde duyabilmektedir. Ona ninniler ve melodik şarkılar söyleyin.

Bebeğim neden bacakları karnına çekili vaziyette uyuyor ?

Anne karnında sürekli büzülü ve bacakları toplu halde yatmaya alışan bebeklerin dünyaya geldikten sonra bacakları karnına çekili vaziyette yatmasının eğilimi bu yüzdendir. Beyni olgunlaşan bebeğin bu hareketi zamanla kaybolur.