Ülkemizde ve dünya üzerinde birçok çocuğun geniz eti alınmaktadır.

Geniz eti, burunun arka kısmında yani boğazın üst kısmında kalan bölgedir. 14 yaşına gelen çocuklarda küçülerek kaybolur. Bebek dünyaya geldikten sonra mikropları tanımaya yarayan ve hastalıkları önlemek için savunma gerçekleştiren geniz eti alınmalı mıdır ? sorusu birçok ailenin kafasını karıştırmaktadır. Sizin için bu konuda uzmanların yazmış olduğu birçok yazıyı inceledik ve derledik...

Geniz eti ne gibi problemlere sebep olabilir ?

Her çocukta bulunan ve bağışıklık sistemi için önemli bir yere sahip olan geniz eti bazı çocuklarda gereğinden daha büyük olabilmektedir. Bu gibi durumlarda çocuklarda;

  • Horlama
  • Ağzı açık bir şekilde uyuma
  • Burun tıkanıklığı
  • Uyku sırasında ağızdan salya ve köpük çıkması
  • Orta kulakta sıvı birikmesi

gibi problemlere sebep olabilir.

Geniz eti problemi tanısı nasıl konur ?

Yukarıda vermiş olduğumuz problemlerden bir kaçı çocukta mevcutsa, burun ve genizin özel kamera ile izlenmesi ya da geniz eti filminin çekilmesi sonucunda çocukta geniz etinin zararlı olup olmadığı hakkında kesin kanıya varılabilir.

Her çocuk geniz eti ameliyatı olmalı mıdır ?

Geniz eti ameliyatı için bu etin neden büyümüş olduğu önemlidir. Büyümenin nedeni yapısal bir büyüme olabileceği gibi geçirilmiş sık enfeksiyonlar ve alerji kaynaklıda olabilmektedir. Eğer alerji kaynaklı bir büyüme mevcutsa çeşitli ilaçlar ile alerjinin yapmış olduğu etkiyi yok ederek geniz etinde büyümenin ameliyatsız ilaçlar ile küçültmesi sağlanabilir. Aynı şekilde çocuğun geçirmiş olduğu sık enfeksiyonları azaltabilirsek yine geniz etinde küçültme sağlanarak ameliyatsız bir işlem uygulanabilir.

  • Geniz etinin çocuğun ağız ve yüz durumunu bozması halinde,
  • Sürekli orta kulak problemlerine neden olduğu durumlarda,
  • Apne meydana gelmesi

gibi durumlarda doktorların önerisiyle ameliyat gerekmektedir.

Geniz eti ameliyatı nasıl uygulanır ?

Geniz eti ameliyatı normal bir ameliyat gibi anestezi yapılarak yani çocuk uyutularak yapılır. Ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda hasta aynı gün taburcu edilir.

Geniz eti problemi ameliyat sonrasında tekrar eder mi ?

Düşük bir ihtimalde olsa ameliyat sonrasında geniz eti probleminin tekrar etme olasılığı bulunmaktadır.

Geniz eti alınması gereken çocuklarda geniz eti alınmazsa ne olur ?

Geniz eti büyük olduğu için burundan soluma yapamayan çocuğun sürekli olarak ağız solunumu yapması halinde yumuşak ve sert damak bölgesi gelişmesini tamamlayamaz. Gelişim tam olarak tamamlanmadığı için yüksek bir damak meydana gelir. İlerleyen yaşlarda işitme azlığı, çene gelişiminde bozukluklar, yüz ve diş yapısında anormallikler oluşabilir. Bu nedenle eğer çocuğa zarar verecek ölçüde büyük olan geniz etinin alınması ameliyatı önerilmektedir.