Özellikle bebeklerde çok sık rastlanılan altıncı hastalık bulaşıcı bir virüs enfeksiyonudur.

Altıncı hastalık, 6. aydan sonra 3 yaşına gelene kadar neredeyse tüm bebeklerde görülen ve döküntü oluşturan hastalık türüdür. Herpes ailesinden herpes 6 adı verilen virüsün meydana getirdiği bir hastalıktır. Tehlikeli bir hastalık olmasa bile yüksek ateş ve döküntü oluşturması nedeniyle anne ve babaları telaşlandırabilmektedir. Sadece ateşe karşı hassas olan çocuklarda havale geçirme tehlikesi bulunabilir.

Altıncı hastalığın kuluçka dönemi ortalama 1 hafta sürebilmektedir. Bu dönem içinde bebekte 39-40 dereceye kadar çıkabilen ateşler görülür. Bu süreçten sonra ateş aniden düşmeye başlar ve sonrasında bebekte kırmızı döküntüler görülmeye başlanır.

Kuluçka döneminde bulaşıcı olan hastalık tehlikeli bir hastalık olmadığı için ailelerin gereksiz yere telaş edip çocuklarını antibiyotik tedavisine başlatmasına gerek yoktur. Bir kere bu hastalığa yakalanıp atlatan çocuk ömür boyu bağışıklık kazanır. Altıncı hastalığın tanısı net olarak döküntüler sonrasında konulabilir.

Altıncı hastalık nasıl bulaşır ?

Erişkinlerin altıncı hastalığa bağışıklık kazanmalarından dolayı genellikle bebeklerde görülen bu hastalık 6 aylık ve 24 aylık bebeklerde daha sık görülür. Viral bir hastalık olduğu için hasta olan kişinin solunum yoluyla yani aksırma veya hapşurma ile havaya yayılan tanecikler yoluyla bu hastalığa yakalanmamış kişilere bulaşabilir.

Altıncı hastalıktan korunmak için öneriler

Altıncı hastalıktan bebeklerinizi korumak istiyorsanız, bebeğinizi hastalığa yakalanmış bebeklerden uzak tutmak ve bakımı sırasında genel hijyen kurallarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Altıncı hastalığın belirtileri nelerdir ?

  • Altıncı hastalık ilk etapta basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi kendini gösterir.
  • Bebekte 39-40 derecelere varabilen yüksek ateş görülür. Fakat bebekte ateşin kaynağını gösterecek çok büyük bir bulgu saptanmayabilir. Bu ateşli dönem 1 haftaya kadar uzayabilir.
  • Yüksek ateşten dolayı keyifsizlik ve iştahsızlık görülebilir.
  • Ateşli dönem içinde bünyesi hassas olan ve ateşe karşı dayanıksız olan bebeklerde ateşli havaleler görülebilir. Bu gibi durumlarda doktora gitmeniz uygun olabilir.
  • Ateşli dönemin ardından ateş bir anda düşecek ve bebeğin keyfi yerine gelecektir. Ateşin düşmesinden sonra vücutta suçiçeğine benzer kırmızı lekeler ve döküntüler meydana gelir. Lekelerin rengi soluk kırmızıya benzer pembe rengindedir. Lekeler üzerine hafif basmakla solmaktadır. İlk olarak vücutta kendine gösteren döküntüler daha sonra başa, kola ve bacaklara yayılabilir. Oluşan tüm bu döküntüler ve lekelerde bir kaç gün içinde tamamen geçecek ve bebek altıncı hastalığı atlatmış olacaktır.

Ne zaman doktora gitmek gerekir ?

Altıncı hastalık öncesinde yüksek ateş meydana geldiği için bir doktora gitmenizde fayda vardır. Çünkü döküntüler oluşmadan önce yüksek ateş olduğu için bu ateşin kaynağının altıncı hastalık olduğunu tam olarak anlamamız mümkün değildir. Yüksek ateşin sebebi çok ciddi hastalıklar ve bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Bu yüzden zaman kaybı bebeğin aleyhine olacağı için yüksek ateş görülen bebekler zaman kaybetmeden doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Ateş sonrasında tam bir teşhis konulamazsa ve ateşin ardından döküntülerde meydana gelirse problemin altıncı hastalık olduğu anlaşılır ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan bebek hastalığı atlatmış olacaktır.

Altıncı hastalığın tedavisi

6. hastalık virüsün neden olduğu bir hastalık olmasından dolayı etkene yönelik herhangi özel bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak döküntüden önceki yüksek ateş döneminde doktorun tavsiye etmiş olduğu ateş düşürücüler ile bebeğin rahatlaması sağlanmalıdır. Bebekte meydana gelen yüksek ateşi düşürmek için ılık banyolar da yapılabilir. Hastalık döneminde herhangi bir özel beslenme şekline ihtiyaç yoktur. Bebek anne sütüyle besleniyor ise onla beslenmeye devam etmesi gerekir. Hazır mama tüketen çocuklarda ateşten dolayı iştahsız kalma durumu olabilir. Bu yüzden meydana gelen sıvı kaybını önlemek amacıyla hafif ve sıvı gıdalar ile su önerilmektedir.