Okul çağındaki çocukların beslenmeleri son derece önemli olduğu için ailelere beslenme çantası konusunda öneriler hazırladık.

Çocuğunuzu okula gönderirken beslenme çantasına yalnızca tost ve meyve suyu koymanız ve bunu alışkanlık haline getirmeniz onun yeterince sağlıklı beslenmediği anlamına geliyor. Kesinlikle beslenme çantasına hazır aldığınız gıdalar yerine evde hazırlamış olduğunuz gıdalardan koyun. Çocuğunuzu evden çıkarmadan önce mutlaka kahvaltısını yaptırın ve yanına su koymayı unutmayın.

Çocuklarınızın daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız bunun temeli okul çağında doğru beslenmeden geçmektedir. Bu dönemdeki çocukların beslenmesinde en büyük görev şüphesiz anne ve babaya düşmektedir. Bu yazımızda sizlerle okul çağındaki çocukların sağlıklı bir beslenme çantasına ne konur konusunda yapmış olduğumuz araştırmaları paylaşıyoruz. Keyifle okuyacağınıza eminiz.

Beslenme çantasında neler olmalıdır ?

Çocukların beslenme çantası baştan savma değil çok dikkatli hazırlanmalıdır. Çocukların 4 temel besin grubundan mutlaka tüketmesi gerekir. Bunlar; süt ve süt ürünleri, et ve yumurta, meyve ve sebzedir... Örneğin tam tahıllı tost ekmeğinin arasına ızgara köfte, tavuk veya peynir konabilir. Biraz yeşillik, taze domates ve salatalık ile güzel bir sandviç hazırlayabilirsiniz. Yanında ise ayran veya taze sıkılmış meyve suyu tüketmesi idealdir. Kesinlikle asitli içecekler, toz ve hazır meyve suları tüketmemeleri gerekir. Onların yerine ayran, su, süt ve taze sıkılmış meyve suları tüketebilirler.

Ara öğün olarak çocuğunuzun beslenme çantasına meyve, fındık ve ceviz koyabilirsiniz. Böylelikle beslenmesine protein, mineral ve vitamin açısından da destek vermiş olursunuz. Ayrıca evde yapmış olduğunuz meyveli keklerde beslenme çantası için güzel bir alternatif olabilir. Su alışkanlığının oluşması için çantasına mutlaka su konulmalıdır.

Türkiye Halk Sağlığı Grubu'nun ilköğretim okulları için hazırlamış olduğu haftalık beslenme çantası menüleri;

Pazartesi

Börek veya poğaça, Ayran, Meyve (Mevsimine göre sadece 1 tanesi seçilmelidir: 1 adet orta boy elma portakal, mandalina, 5 adet erik veya 1 salkım üzüm)

Salı

Haşlanmış yumurta ile hazırlanmış sandviç, 5 adet zeytin ve taze sıkılmış meyve suyu

Çarşamba

Peynirli tost veya sandviç, Ayran, Sebze (Mevsimine göre sadece 1 tanesi seçilmelidir: 1 adet havuç, domates veya salatalık)

Perşembe

Evde hazırlanmış meyveli kek, Süt, Kuru meyve (kayısı,üzüm) veya Kuruyemiş (Fındık, ceviz)

Cuma

1 kibrit kutusu kadar peynir, 5 adet zeytin, Tahıl Ekmeği, Süt ve Çiğ Sebze (Mevsimine göre sadece 1 tanesi seçilmelidir: 1 adet havuç, domates veya salatalık)