Bebekler dünyaya geldikten sonra bir kaç ay boyunca gece emzirmek gelişimi için bir zorunluluktur.

Ancak belli bir süre sonra gece emzirmesini ne zaman kesmeliyim ? veya gece emzirmek için bebeğimi kaldırdığımda uykusunu etkiler miyim ? gibi sorular annelerin aklını kurcalar. Bizlerde sizler için gece emzirmesinin bebeğe faydalarını ve gece emzirmelerinin ne zaman kesilmesi gerektiğini sizler için araştırdık ve paylaşıyoruz.

Çevremizden sürekli duyduğumuz birşeydir "gece bebek uyanmasa bile onu kaldırıp emzirmelisin" lafı... Uzmanların ortak görüşü doğumdan sonra 2 aylık olana kadar bebekleri gece 3-4 saat aralıklarla emzirmenin doğru olduğudur. 5-6 aylık olmuş bebekler ise gece beslenmeden 5-6 saat deliksiz uyku uyuyabilirler. Bu nedenle gece emzirmesini bırakmak için ideal zaman 6. aydan sonradır. Çünkü gündüzleri yeterli ölçüde beslenen bebeklerin gece beslenmeleri gelişimleri üzerinde herhangi bir katkıya sahip değildir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Eda Ayberkin Bilsel;

Gece beslenmelerinin 6. aydan sonra etkisi yok denecek kadar az iken düzenli ve kesintisiz gece uykusunun büyüme hormonları üzerinde etkisi azımsanmayacak kadar çoktur. Büyük ihtimal gece beslemelerinin tek yararı duygusal açıdan tatmindir. Genel olarak 12 aylık olduktan sonra gece vakti beslenen bebeklerde orta kulak enfeksiyonları ve diş çürüklerinin sıklığı da artıyor.

diye konuştu.

Tüm yukarıda yazmış olduğumuz durumlar düşünülürse bebek 6 aylık olduktan sonra gece emzirmelerine son vermek gerekir. Ayrıca uzun süreli alışkanlık haline gelmiş uykusuzluk hali anneyi fiziksel ve ruhsal bakımdan olumsuz yönde etkiler. Çalışan ve sabah işe gitmek zorunda kalan annelerin uykusuzluğu tolere etmesi oldukça zor bir durumdur. Bize göre uykusuz ve mutsuz bir anne bebeğine yeteri kadar sevgi gösteremeyeceği gibi süt miktarında da azalma yaşanabilir. Bu nedenle 6. aydan sonra gece emzirmesini kesmek anne içinde oldukça faydalıdır.