Penis başını tamamen kaplayan deri parçasının cerrahi operasyon ile alınmasına sünnet adı verilir.

Yenidoğan sünneti çeşitleri

Yeni doğan sünneti teknik olarak 2 şekilde yapılır.

1. şekil açık cerrahi sünnet dediğimiz tekniktir. Bebek ameliyata alınmadan 1-2 saat önce emla adı verilen ağrı kesici krem sürülür. Sonrasında ameliyata alınan bebeğin üstü ameliyat örtüleriyle örtülür ve deri penisin başından ayrılarak kesilecek yerler çizilir. Çizilen yerden kesildikten sonra kanamalar önlenir ve birkaç dikiş atılır. Bu operasyon yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürer.

2. şekil yenidoğan sünnet yöntemi ise dikişsiz çan yöntemidir. Bu yöntemde de local anestezi yapılan penis güzelce temizlenir. Ardından penisin üzerinde bulunan sünnet derisi ayrılır ve içine metal bir çan yerleştirilir. Külaha benzeyen penisin başının üzerine yerleştirilen çana sünnette çıkacak olan deri bir çorap gibi geçirilir. Geçirilmesinin ardından kıskacı bulunan metal çan kıstırılır. Kanamayı engellemek için kıstırılan çan 1-2 dakika kadar o şekilde tutulur. Üstünde kalan sünnette çıkacak kısmı bistüri ile kesilerek çıkartılır. Genellikle kıstırıldığı ve birbirine yapışık kaldığı için dikişe gerek yoktur. Ancak bazı komplikasyonlu durumlarda 1-2 dikiş atılabilmektedir.

Sünnetin faydaları nelerdir ?

Tıbben zorunlu bir işlem olmamasına rağmen sünnetin çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bebeklik döneminde özellikle 1 yaşına gelmiş bebeklerde daha sık görülen idrar yolları enfeksiyonu sünnet olmayan çocuklarda 10 kat daha fazla görülmektedir. Sünnet olmamış bebeklere göre hijyen daha kolay sağlanır ve derisinin ön kısmının ileri ki yaşlarda yapışık olması önlenmiş olur. AIDS ve penis kanseri gibi durumları azalttığı bilinmektedir.

Sünnet kaç yaşında yapılmalıdır ?

Doktorlar arasında kabul gören ortak görüş sünnetin erken yaşlarda özellikle bebeklik döneminde uygulanmasıdır. Çünkü penis çevresinde damarlanma tam olarak gelişmediği için kanama daha az olur. Yaralanmalar çocuklarda daha çabuk iyileştiği için sünnet yaraları erken kapanır. Yeni dünyaya gelmiş bebeklerde kişilik tam olarak gelişmediği için ve bazı şeylerin farkında olmadıkları için psikolojik olarak etkilenmezler. Bu yüzden en ideal sünnet dönemi yenidoğan dönemidir.

Yenidoğan sünnetinde bakım nasıl olmalıdır ?

Yenidoğan sünnetinden sonraki bakımın çok kolay olduğunu söyleyebiliriz. Paradox olarak aslında çok düşünülen bir durum olabilir. Çünkü bebeğin altı sürekli bağlıdır ve kaka yaptığı zaman kakanın penise gelme ihtimali vardır. Bu durum tehlike oluşturmamaktadır. Kaka yaptıktan sonra bebeğin altı kaynamış ve soğumuş su kullanılarak temizlenir. Ardından antibiyotikli bir krem günde 3 defa penis etrafına güzelce sürülür ve gazlı bir bez yardımıyla kapatılır. Ameliyat sonrasında oluşan yara ortalama 1 hafta sonra iyileşir. Sünnet sonrasında 1 hafta boyunca penisten sarımsı bir akıntı veya penis üstünde tabaka görülmesi normaldir.

Aksi söylenmedikçe 3. gün sonrasında bebek banyo yaptırılabilir. Sünnet sonrasında penise atılan dikişler kendiliğinden düşer, alınması gerekmez.

Hangi durumlarda doktora gidilmesi gerekir ?

  • Sünnet sonrasında bebeğin ortalama 8 saat sonra idrarını yapması gerekir. Eğer bebeğiniz idrarını yapamıyor veya damla damla yapıyorsa,
  • Penis başının morarması ve siyah bir renk alması,
  • Sünnet sonrasında kanamanın devam etmesi,
  • Sünnet sonrasında ateş meydana gelmez. Eğer yüksek ateş ve halsizlik varsa,